Postaven roku 1299 jako sídlo vlády florentské republiky. Medici v 16. přestavěli na svou rezidencí. Kolébka italské renesance. Nyní zde Dětské muzeum a kanceláře radnice. Síň pěti set je největší místnost ve Florencii.
Hlavní obrázek místa
Starý palác, sídlo vlády florentské republiky, Palazzo Vecchio, v italské Florencii.
© Pavel Vítek 05/2001
Florencie italsky Firenze je metropole italského Toskánska, ležící na řece Arno. Najdeme ji 280 km severozápadně od Říma, 95 km východně od Livorna, které leží na pobřeží Ligurského moře a 160 km západně od Rimini na pobřeží Jaderského moře. Okolo Florencie vede dálnice A1 vedoucí ze severu Itálie do Říma a Neapole.
Pavel Vítek, 22.5. 2020
popis

Starý palác byl postaven v podobě hradu s věží 94 vysokou metrů. Je jedním z nejznámějších symbolů města Florencie. Je to kolébka italské renesance a určitě je to místo, které by si neměl nechat ujít každý návštěvník Florencie. V současné době je Palazzo Vecchio domovem Dětského muzea, Museo dei Ragazzi, a zde také najdeme kanceláře radnice a Cinquecento Hall, Síň pěti set. Jde o velkou místnost dlouhou 54 metrů a 22 metrů širokou, 17 metrů vysokou, největší místnost ve Florencii. Zde se pořádají různé koncerty kulturní pořady.

Pavel Vítek, 22.5. 2020

historie

V roce 1299 bylo rozhodnuto postavit palác jako sídlo vlády florentské republiky. Kromě toho to měl být stavební reprezentant síly republiky a lidu. Bylo zcela normální u velkých staveb té doby, že pro dokončení stavby bylo zapotřebí několika generací. Až Cosimo I de Medici 16. století došlo k dokončení a výzdoby budovy a ta se stala jeho rezidencí. Tehdy získala svůj současný vzhled a stala se vévodským palácem. Později Cosimo I de Medici své sídlo přenesl do paláce Pitti. Do Palazzo Vecchio se přestěhovaly vládní úřady a kde byly uchovávány cennosti. Cosimo nařídil výstavbu chodby, která spojovala palác Pitti palác s administrativními kancelářemi, v současnosti galerií Uffizi a s Palazzo Vecchio, aby se mohl pohybovat z jednoho místa na druhé s větším komfortem a soukromí. Tato chodba se nazývala Vasariho koridor. Během své dlouhé historie byl palác nazýván různými jmény, jeho původní název byl Palazzo della Signoria,…  číst dále

Pavel Vítek, 22.5. 2020

Itálie, Toskánsko,

Místa v okolí

 socha Davida
 Casa di Dante
 Ponte Vecchio
 Loggia dei Lanzi
 baptisterium
 Fortezza da Basso
Základní informace místa
ID místa: 14894
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama