Čertovo kopyto

Nové Domky
Čertovo kopyto, vysoký skalní útvar, který dokonale připomíná kopyto. Málo známá, ale zajímavá hříčka přírody u Lipna.
Hlavní obrázek místa
Skalní útvar Čertovo kopyto
© Jiří Cukr, 08/2007
Graficke pismenko Velmi pozoruhodným, ale málo známým místem v okolí Lipna je i skalní útvar Čertovo kopyto a nedaleká poustevna. Přístupné jsou od parkoviště u hráze přehrady po modré značce, která je od roku 2004 vedena trochu jinak, než je zakresleno v mapách. Zhruba 500 m od parkoviště je rozcestí „U Poustevny“ s informačním panelem, odkud k poustevně odbočuje významová značka (asi 300 m). Čertovo kopyto se nachází na trase modré značky asi 500 m od rozcestí.
Jiří Cukr, 4.8. 2007

  historie

  Na Uhlířském (dříve Cikánském) vrchu jižně od obce Loučovice se koncem 17. století utábořila skupina cikánů. Postupně se pro celý kraj stali pohromou, to potvrzuje i páter dr. Dominik Kaidl v knize Historie vyšebrodského kláštera. Byli mezi nimi lidé, kteří se z různých důvodů skrývali. Jedním z nich i Godoš, syn německého uprchlíka z Porýní. Ten vyrůstal v táboře společně s dcerou náčelníka Wolfa – Mandou. Oba se do sebe později zamilovali.

  Informační panel na rozcestí, 4.8. 2007

  popis

  Čertovo kopyto je vysoký skalní útvar, který své pojmenování dostal podle balvanu dokonale připomínající kopyto. Adjektivum „čertovo“ mu přidělila lidová slovesnost, která ve zdejším kraji "čertovsky" nadělovala vícekrát (Čertova stěna, Čertovy proudy). V bezprostředním okolí jsou další zajímavé žulové bloky, pro které se užívá také název Cikánský hrad. Německý nápis na jedné ze skal "Tecelin felsen Gruppe" připomíná ještě další pojmenování po

  Jiří Cukr, 4.8. 2007

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy KČT 1:50 000

  Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec

  Shocart turistické 1:50 000

  Turistické mapy Shocart 1:50 000.
  přírodní scenerie
  zachovalý
  volně přístupno
  Česká republika
  Jihočeský kraj
   Český Krumlov  (CK)
  Loučovice