Starověký římský most z 1. stol. našeho letopočtu. Spojuje břehy řeky Guadalquivir. Je dlouhý 331 metrů a má 16 oblouků. Na jižní straně Torre de la Calahorre. Na severní straně brána Puerta del Puente. Ve středu mostu socha archanděla Rafaela z šestnáctého stol.
Hlavní obrázek místa
Římský most ve španělské Córdobě
© Pavel Vítek 06/2005
Město Córdoba najdeme ve Španělsku v autonomním společenství Andalusie. Leží 380 km jižně od Madridu, 160 km severozápadně od Granady, 140 km severovýchodně od Sevilly a 160 km severně od Malagy, od pobřeží Středozemního moře. S Madridem je Córdoba spojena Andaluskou dálnicí A4. Římský most najdeme asi 200 m jižně od córdobské katedrály s mešitou.
Pavel Vítek, 12.3. 2021
popis

Starověký římský most Puente Viejo je zajímavou stavbou Córdoby. Pochází již z prvního století našeho letopočtu. Dlouhou dobu tvořil jedinou přístupovou cestu do města. Dlouhou dobu byl jediným mostem ve městě. Spojuje dva břehy řeky Guadalquivir. Most dlouhý 331 metrů má dnes 16 oblouků. Původně měl oblouků 17. Pouze dva z oblouků jsou však původní. Ty zbývající nepřečkaly války a boje, kterých byl most mnohokrát svědkem. Později byl most obestavěn obrannou věží Torre de la Calahorre na jižní straně. Původně byla věž římskou pevností. Sloužila jako vstupní brána do města a střežila most. Na severní straně mostu stojí brána Puerta del Puente připomínající vítězný oblouk. Oba tyto monumenty zde stojí dodnes. Ve věži navíc sídlí muzeum seznamující návštěvníky s andaluskou historií. Střed mostu zdobí socha archanděla Rafaela z šestnáctého století. Svatý Rafael je patronem města Córdoba. Z mostu je krásný výhled na Córdobu a její památky.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.travelmag.cz/cordoba-ve-spanelsku-pamatky-zajimava-mista-a-tipy-na-vylety/, 12.3. 2021

Španělsko, Andalucía,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 15565
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama