Empírový zámek postavil po r. 1796 Vojtěch Gussnar z Komorné. V l. 1879-1920 v majetku Larišů. Po r. 1927 zde byla škola. R. 1947 získali zámek manželé Wnukovi a byly zde byty. R. 1973 věnován státu a upraven na hotel. Od r. 1989 v soukr. vlastnictví (hotel, restaurace). Opraven v l. 2012-13.
Hlavní obrázek místa
Pohled na průčelí zámku
© Miroslav BITTER 04/2006
Graficke pismenko Vesnice Prstná, součást obce Petrovice u Karviné, leží asi 5,5 km severně od centra Karviné (Fryštátu) a je nejsevernější částí karvinského okresu. Ze tří stran jí obklopuje území Polska.
Hlavní a dalo by se říci i jedinou významnou architektonickou památku je empírový zámek, vybudovaný v jižní části obce, na spočinku svahu nad pravým břehem potoka Petrůvka.
Okolí zámku bylo rytířem Gussnarem, zakladatelem zámku, na sklonku 18. století upraveno na anglický přírodně krajinářský park.
Zámek je dnes v soukromém vlastnictví, slouží jako hotel, v jeho interiéru je stylová zámecká restaurace, vinárna a sály na pořádání společenských akcí. Park kolem zámku je volně přístupný.
Jan P. Štěpánek, 8.2. 2005

  historie

  Historie zámku v Prstné
  Historie zámku v Prstné sahá do roku 1796, kdy tuto malou obec zakoupil od hraběte Jana Lariše rytíř Vojtěch Gussnar z Komorné. Gussnarové z Komorné byly starým slezským šlechtickým rodem. Právě Vojtěch Gussnar nechal na nenápadném zalesněném spočinku ve svahu nad potokem Petrůvkou v sousedství hospodářského dvora vystavět nevelký dvoukřídlý zámek v empírovém slohu. Kolem zámku nechal následně vybudovat anglický přírodně krajinářský park. Roku

  Jan P. Štěpánek podle info v zámku a M. Makowski: Šlechtická sídla na těšínském Slezsku, Regio, Český Těšín 2005 (aktualizováno redakcí r. 2013), 23.11. 2006
  Popis zámku
  Zámek v Prstné je tvořen dvoukřídlou budovou. Na hlavní patrové křídlo zámku navazuje krátké dvoupatrové křídlo (dnes sníženo na patrové). Celek tvoří na půdoryse písmeno „L“. V čele hlavního křídla se nachází středový trojúhelný tympanon, v jehož středu se kdysi nacházel erb majitelů. Hlavní vstup do zámku ve středu budovy je zvýrazněn balkonem na toskánských sloupech. Fasáda zámku je rozčleněna na patra profilovanou římsou. Přízemí nemá

  Jan P. Štěpánek, 23.11. 2006

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy KČT 1:50 000

  Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec
  61-62 Ostravsko
  zámek
  zachovalý
  přístupno příležitostně
  Česká republika
  Moravskoslezský kraj
   Karviná  (KA)
  Petrovice u Karviné