Hrad vznikl po roce 1312 jako kamenný gotický vodní hrad. V roce 1803 kompletně vyhořel. Zachovala se jen část příkopu v podobě okrasného jezírka. V současnosti je celý areál nepřístupný a chátrá.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 06/2014
Liptovský Hrádok – komplex zříceniny jednoduchého středověkého nížinného vodního hradu a chátrajícího zámku při levém břehu tatranské řeky Belá na severovýchodním okraji stejnojmenného městečka. Na západ od hradu vede silnice spojující Liptovský Hrádek s Pribylinou a Tatrami. Pěší turisté se ke hradu jednoduše dostanou, dají-li se od nádraží na sever po dlouhé Hradní ulici.
Jan P. Štěpánek, 12.9. 2005
turistické

Turisticky přitažlivý je i blízký osamělý hradní suk vystupující z jezírka před hradem, na jehož vrcholu se nachází malá kaplička a dále výrazné skalisko s vyhlídkou a dominujícím uherským dvouramenným křížem na vrcholu, na nějž vede chodník.

Jan P. Štěpánek, 12.9. 2005

Další texty turistické
popis

Popis Liptovského Hrádku

Nejstarší jádro hradu tvoří zřícenina hradního paláce sevřeného mezi dvě obytné věže na jeho kratších osách (menší verze českého Kašperku či Radaně). Na východě je věž zakončená půlelipsovitě a na západě tvaru čtvrtkružnice. K hradu bylo dodatečně přistavěno příčné křídlo a do jejich nároží vestavěno venkovní kruhové schodiště. Horizontální střední palácová část je zachována až do výše prvního patra s početnými arkýři, střílnami a druhotně proraženými velkými renesančními okenními otvory. Zachovalejší z obou věží je západní, která takřka jednotnou horizontální rovinu paláce a východní věže převyšuje o celé patro. Kolorit hradu završuje na vyšší věži vlající vlajka města Liptovský Hrádek. Renesanční zámek nijak zvláště architektonicky nevyniká. Nároží zámku jsou zvýrazněny mohutnými opěrnými pilíři. Dvůr obíhá arkádová chodba.

Jan P. Štěpánek, 12.9. 2005

historie

Hrad vznikl po roce 1312 okolo starší strážní věže na vystupujícím skalisku, aby ochraňoval důležitou povážskou cestu. Vnikl jako kamenný gotický vodní hrad na osamělém skalisku, vystupujícím několik málo metrů od řeky Belé, oddělený od okolního terénu okružním vodním příkopem. Dodnes se část příkopu kolem jižní strany hradu zachoval v podobě okrasného jezírka. Písemně doložen je poprvé k roku 1314, kdy byl majetkem krále, který jej propůjčoval svým přívržencům v léno. V roce 1433 padl do rukou husitů. Hrad často měnil své majitele. Mezi jeho majiteli se v průběhu 15. a 16. století vystřídali Pongrácovci, Štěpán Zápolský, syn krále Matyáše Jan Korvín, Imrich a Štěpán Zápolští, krátkou dobu také štěpánova vdova kněžna Hedvika Těšínská, Jan Zápolský či rod Thurzů. Bohužel ani v 17. století hrad nezískal dlouhodobějšího majitele. V letech 1600 – 1603 byl dolní hrad přestavěn na renesanční zámek. Nejvýznamnější úlohu sehrál hrad v době…  číst dále

Jan P. Štěpánek za pomoci www.zamky.sk, 12.9. 2005

Půdorys místa


© A. Fiala
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Žilinský,  Liptovský Mikuláš  ( LM ),

Místa v okolí

 Podtureň
 Liptovský Ján
 Liptovský Ján
 Liptovský Ján
 Liptovský Ján
 Liptovský Ján
 Liptovský Ján
 Okoličné
 Parížovce
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 Palúdzka
 Palúdzka
Základní informace místa
ID místa: 3448
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama