Kostel Neposkvrněného Početí P. Marie v hrázděném neogotickém alpském vysokohorském slohu z roku 1888 podle projektu arch. G. Majunkeho. V r.1929 kostel poškozen a r.1932 snesena věž. R.1959 rekonstrukce a výstavba nové věže. Vitráže z let 1977-79.
Hlavní obrázek místa
kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie
© Jan P. Štěpánek 08/2006
Neogotický kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie v alpském stylu v centru vysokotatranské obce Starý Smokovec. Město Starý Smokovec je přirozenýmsprávním a turistickým centrem celého turistického regionu na úpatí Vysokých Tater. Kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie se nachází ve svahu nad hotelem Grand, nedaleko Stanice pozemní lanovky na Hrebienok, odkud se vychází na známé vysokohorské túry. Okolí církevního svatostánku je parkově upraveno. Běžně bývá přístupná vstupní předsíň kostela, kterou je možno nahlédnout do interiéru.
Jan P. Štěpánek, 27.6. 2007
popis

Kostel ve Starém Smokovci je vystavěn ve vysokohorském alpském novogotickém slohu a svou kompozicí dokonale zapadá do zdejšího prostředí. Charakteristickým znakem je hrázděné zdivo. Štíty kostela jsou bohatě vyřezávané. Střecha tvoří zároveň i klenbu kostela. Vnitřní stolařské práce byly zadány renomované firmě G. A. Weisz. V roce 1889 byly do interiérů instalované obrazy sv. Rodiny na skle a obraz sv. Jiří. Na vitráži znázorňující sv. Jiří je erb biskupa Juraje Császku. Na hlavním oltáři se nachází socha gotické Madony z Ruskinoviec, jejíž originál je umístěn v Národním muzeu v Bratislavě. Stěny interiéru kostela byly původně vymalovány poměrně sytými barvami a to proto, aby barva pohlcovala světlo, které prochází dovnitř přes velká kostelní okna. Současné vitráže pocházejí od akademického malíře Vincenta Hložníka z roku 1977. Od roku 1979 byl kostel uvnitř přemalován, protože většinu světla pohlcovaly nové vitrážové okna. Nová světlá…  číst dále

Jan P. Štěpánek s využitím info tabule na místě, 27.6. 2007

historie

Kostel nechal vystavět spišský biskup Juraj Császka na žádost arcikněžny Klotildy v roce 1888 podle projektu architekta Gedeona Majunkeho ze Spišské Soboty. Původní kaple sv. Apoštolů Petra a Pavla již svou kapacitou nepostačovala. Práce na stavbě kostela pokračovaly poměrně rychle. Celkové náklady na stavbu se vyšplhaly na 15 000 florénů. Slavnostní vysvěcení se konalo 26. srpna 1888. Přítomen byl i arcikníže Vilém. Původní věž kostela byla vystavěna na slabých základech a naklonila se. V noci z 9. na 10. srpna 1929 udeřil do kostela blesk a vážně jej poškodil. V roce 1932 byla věž demontována a nad vstupem byl udělán pouze jednoduchý přístřešek. V roce 1959 prošel kostel rekonstrukcí, kdy byla obnovena i původní věž. V letech 1977 – 79 byly do oken instalovány nové vitráže.

Jan P. Štěpánek s využitím info tabule na místě, 27.6. 2007

Slovensko, Prešovský,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 5412
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 28.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama