Gotický hrad přestavěný na zámek a barokní pevnost. Založen po pol. 14. stol., přestavěn goticky v 15. st., renesančně v 16. stol. a barokně v l. 1615-31. Mohutný čtyřkřídlý palác s několika věžemi je obklopen pětibokou bastionovou soustavou.
Hlavní obrázek místa
jádro od severu
© Pavel Zany Komárek 8.5. 2005

dějiny hradu/zámku

Wiśnicz je v dokumentech uváděn od 13. století, kdy zdejší oblast náležela rytířskému rodu erbu Gryf. V první polovině 14. století jej získal rod Kmitů erbu Szreniawa, který v oblasti vlastnil rozsáhlé pozemky a v té době z nich vytvářel souvislou rodovou doménu. Správním centrem a sídlem majitelé domény byl nový hrad založený na dominantním vrchu nad údolím řeky Leksandrowka. Za zakladatele hradu je považován Jan (Jasiek) Kmita, který byl v 70. letech sieradzským a krakovským hejtmanem. Hypotéza o založení hradu v dřívější době není podložena žádnými věrohodnými fakty. První písemná zmínka o hradu pochází z účetních dokumentů bocheńské župy z let 1396-97. S tím, jak vzrůstal majetek i význam rodu, jeho příslušníci ...
Zany, 24.4. 2006

  historie

  stavební vývoj
  Dlouhodobé odborné výzkumy dovolily rozdělit stavební vývoj hradu a zámku do několika fází. Nejstarší připisovaná Janu Kmitovi je z nich díky četným přestavbám následujících staletí nejméně jasná. Hrad tehdy tvořil obdélný areál o stranách 30 a 50 m s nárožími směřujícími přibližně do světových stran. Obdélník hradu byl obehnán hradbou z místního pískovce, před jejíž východní nároží byla vysunuta hranolová věž čtvercového půdorysu. Hlavní obytná

  Zany, 24.4. 2006


  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Polsko, małopolskie,