Zaniklá tvrz, postavená ve 14. nebo 15. stol. Vesnice Pirk se zmiňuje v l. 1373–1395 v držení kláštera v Chebu. R. 1436 byla získána Planknáry z Kynšperka, kteří ji drželi až do poč. 16. stol. Poté byl statek v majetku chebských patricijských rodin Gablerů a Brunnerů. To však již byla tvrz zaniklá.
Hlavní obrázek místa
Bříza
Bříza, výřez z katastrální mapy vsi z roku 1841
Jiří Úlovec
Vesnička Bříza leží 6,5 kilometru západně od centra Chebu, nad vodami vodní nádrže Skalka. Počátky vesnice, zvané dříve Pirk, jsou nejasné. Dosavadní literatura předpokládá, že již zpráva z roku 1154 uvádějící Konráda z Pirku, tehdy družiníka Friedricha z Rothenburku, patří k této vsi. Obdobně měla Bříza poté náležet klášteru ve Waldsassenu, od něhož ji roku 1218 získal Friedrich z Waldthurnu. V závěru 13. století se v jejím držení údajně připomínají opět šlechtici s predikátem "z Pirku", jmenovitě roku 1287 Jindřich. Jeho potomci tu pak seděli až do počátku 15. věku. Otázkou je, zdali tyto zprávy je možné spojit s naší vsí. Ukazuje se, že první skutečně ověřené zmínky o ní pocházejí teprve z rozmezí let 1373 až 1395, kdy byla v držení kláštera klarisek v Chebu. Roku 1436 ji získali Planknárové z Kynšperka, kteří z ní vytvořili drobné šlechtické zboží, na němž seděli snad až do počátku 16. věku. Z pozdějších dějin vsi je známo, že v 16. a 17. století patřila chebským patricijským rodinám (Gablerové, Brunnerové). To však místní drobné zboží již zaniklo, poplužní dvůr byl rozdělen a jeho pozemky přiděleny obyvatelům vsi. Podobně jako historický vývoj Břízy zůstává dosud záhadou rovněž lokalizace a podoba místního panského sídla. Literatura většinou uvádí, že v jižní části vsi, na skále nad přívozem přes Ohři, stávala kamenná patrová věž s roubeným horním patrem a sedlovou šindelovou střechou, která byla po roce 1945 beze zbytku zbořena. Otázkou ovšem je, nedošlo-li v tomto případě k záměně panského sídla v Bříze se sídlem v nedalekém Cetnově, kde obdobná věž skutečně stávala. Vyobrazení Břízy z roku 1550 totiž zachytilo ves jako shluk přízemních domků se dvěma patrovými stavbami. Jedna z nich by sice mohla být panským sídlem, ovšem zcela jiné podoby, než literatura uvádí. Autor veduty je zachytil jako prosté…  číst dále
Jiří Úlovec / Hrady, zámky a tvrze na Chebsku, 6.7. 2002
Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Cheb

Místa v okolí

 Cetnov
 Pomezná
 Bismarckova rozhledna
 kostel sv. Anny
 Hohenberg
 kostel sv. Volfganga
 Ostroh
 Libá (Liebenstein)
 Poustka
 metorologický sloup
 Salingburg
 fara
 Císařské lázně
 Václavský hrad
 Cheb
 kostel sv. Olgy
 Chlumeček
 Špalíček
 Dudácká kašna
 pramen Natálie
 Hazlov
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 kostel sv. Vavřince
 Goethovy skalky
 Skalná
 Kapellenberg
 Skalná
 Starý Hrozňatov
 Neuhaus
 Thierstein
 Doubrava
 Mostov
 Okrouhlá
 kostel sv. Mikuláše
 
Základní informace místa
ID místa: 1159
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.12.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama