Novobarokně - secesní stavba s věží z let 1901 až 1903 postavená na místě starších radnice ze 16. století. Spolu s přiléhající spořitelnou tvoří dominantu krnovského Hlavního náměstí.
Hlavní obrázek místa
Radnice se secesní budovou spořitelny vytváří na náměstí mohutný stavební blok
© Luděk Pitter 08/2006
Městská radnice na Hlavním náměstí pod číslem popisným 96, stávala v minulosti v západním čele Dolního náměstí. Krnov a převážně jeho historické jádro bylo na konci 2. světové války vážně postiženo. Zmizely celé bloky budov. Z několika uliček a náměstí tak vznikl dnešní jednotný prostor Hlavního náměstí. Zbyl jen blok radnice a spořitelny budov ve středu plochy náměstí. Radnice je relativně novostavbou. Byla vystavěna v letech 1901 až 1903 v tehdejší době populárním neobarokním slohu se secesními detaily na místě původní renesanční radnice ze 16. století. Stavba byla realizována Ernstem Latzelem a Aloisem Geldnerem podle projektu Moritze. Dvoupatrová trojkřídlá budova ukončená mansardovou střechou je svým hlavním průčelím s osovým hlavním vstupem v bohatě řešeném portále otočená směrem k jihu. Západní krátké křídlo je na severu ukončeno šesti patrovou věží, kde poslední patro tvoří vystouplý ochoz s nárožními arkýři. Celek věže zakončuje vysoká valbová střecha ukončená lucernou. Krytina střechy je zajímavě barevně vyskládaná. Na budovu radnice navazuje nepravidelná trojkřídlá dvoupatrová budova městské spořitelny (čp. 95). Secesní barokizující velmi výstavná budova s bohatě členěnou fasádou byla postavenav letech 1906 - 07 podle projektu Franze Blasche. Spolu s budovou radnice tvoří jeden stavební blok.
Jan P. Štěpánek podle více materiálů (např.: K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 2000), 27.11. 2006
Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Krnov

Místa v okolí

 Krnov
 kostel sv. Martina
 městské hradby
 evangelický kostel
 Cvilín
 Cvilín
 Ježník
 Kobylí
 Vartnov
 Branice
 zvonice
 Brantice
 Hošťálkovy
 Linhartovy
 Zátor
 kostel sv. Jiří
 Sosnová
 Sosnová
 Burkvíz
 kostel sv. Tekly
 Hraniční vrch
 Loděnice
 Holasovice
 Město Albrechtice
 Neplachovice
 hrobka rodu Bellegarde
 Slezské Rudoltice
 Velké Heraltice
 Hrozová
 Štemplovec
 Město Albrechtice
 větrný mlýn
 Město Albrechtice
 Držkovice
 Držkovice
 Hynčice
 Eldorado
Kontaktní informace
Městský úřad Krnov
Hlavní náměstí 95
794 01 Krnov
Tel: 554 697 111
http://www.krnov.cz/
epodatelna@mukrnov.cz
Základní informace místa
ID místa: 4775
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 27.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama