Dřevěnou Masarykovu chatu na Beskydě vybudoval KČT z Ostravy v letech 1923–1924. Do základů vyhořela 8. března 1952. V 70. letech 20. století byla obnovena na jiném místě. Z původní chaty zachovány kamenné základy.
Hlavní obrázek místa
kamenný základ bývalé vyhořelé Masarykovy chaty
© Jan P. Štěpánek 09/2008
Graficke pismenko Pouhé 2 km východně od známého turistického střediska Bumbálka (895 m n. m.) v sedle Moravskoslezských Beskyd na hraničním hřebeni mezi Českou a Slovenskou republikou stávala slavná Masarykova chata na Beskydě (900 m n. m.). Podle tohoto místa je nazváno celé pohoří Beskydy. V lidovém nářečí znamená slovo „bezkydy“ místo s vykáceným porostem.
Dřevěná chata, kterou navštěvoval i slavný básník Petr Bezruč, však do základů vyhořela a obnovena byla o něco dál na jiném místě. Novou Masarykovu chatu je možno navštívit při příjemné horské hřebenové túře po červené trase z Bumbálky na Kmínek. Chata stála takřka na samé česko-slovenské hranici, která se turistům připomíná hraničními kameny. Z původní Masarykovy chaty zbyly úseky kamenné podezdívky.
Jan P. Štěpánek dle P. Zemaníkové, 7.3. 2009

  historie

  Turistická chata byla vystavěna turistickým spolkem Klub českých turistů z Moravské Ostravy v letech 1923 až 1924 a pojmenována po prvním československém prezidentovi. Stala se velmi oblíbeným a často vyhledávaným turistickým cílem. V dobách, kdy ještě hřeben Beskydu nebyl tak zalesněný jako dnes, byly od chaty nádherné a daleké výhledy na Moravu, Slezsko a Slovensko. Bohužel, osud dřevěné chaty zpečetil požár 8. března 1952, který chatu zcela

  Jan P. Štěpánek dle P. Zemaníkové, 7.3. 2009

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy KČT 1:50 000

  Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec

  Turistické mapy 1:50 000, Kartografie

  Nová edice přehledných turistických map 1:50 000 z Kartografie Praha.
  ostatní
  palác, dům
  zachovalý
  přístupno příležitostně
  Česká republika
  Moravskoslezský kraj
   Frýdek-Místek  (FM)
  Bílá