Hrad z poloviny 13. století. V 1. pol. 15. stol. se stal útočištěm loupeživých rytířů. Po potlačení habsburského povstání v roce 1710 vypálen a stává se pustý.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2017
Graficke pismenko Zříceniny hradu Lednica se nacházejí přímo nad stejnojmennou obcí, ke své stavbě hrad příhodně využil vysoké a strmé skalní bradlo. Lednica je svým utvářením, zvláštnostmi i polohou mezi ostatními hrady velmi výjimečná. O tom ještě bude řeč. Je však předem potřeba upozornit, že je výjimečná i z té smutné stránky. Patří totiž k místům, která jsou krásná a zároveň nebezpečná. Bohužel poměrně často zde dochází k úmrtí těch, kteří podcení nástrahy zříceniny. Především jde o úzké bradlo s vytesanými schody se strážnicí, nacházející se několik desítek metrů nad hradem a přístupné žebříkem. Tady chybí jakékoliv zábradlí, bezpečno je pouze ...
Roman Řezáč, 16.8. 2005

  turistické

  rekonstrukce
  Do květnu 2013, kdy začala rekonstrukce, byla zřícenina volně přístupná. Po jejím částečném dokončení je hrad přístupný veřejnosti, ale pouze ve značně omezených návštěvních hodinách.
  Luděk Vláčil, 15.5. 2014

  historie

  Vznik hradu se datuje do poloviny 13.století, v té době byl královským majetkem. V roce 1432 byl v držení husitů. Poté často měnil majitele a stal se i útočištěm loupeživých rytířů. Z nich byl asi nejznámější Michal Telekessy, který byl nakonec popraven. Od roku 1616 se majitele stal Juraj Rákóczi. Během habsburského povstání obsadili hrad kuruci Františka II. Rákócziho, po potlačení povstání byl hrad v roce 1710 vypálen a od té doby je pustý.
  Roman Řezáč, 16.8. 2005

  pověsti

  Lednická bílá paní
  Lednickou bílou paní je nazývána krásná Katarína, kterou si hradní pán vzal za manželku v místním kostele. Chtěl uplatnit právo první noci i přes nesouhlas Kataríny. Dal ji odvést na hrad a obléct do bílých šatů. Katarína mu však v noci z hradních komnat utekla a skočila z hradeb. Na místě její smrti dnes stojí dřevěný kříž a lednická bílá paní se dosud zjevuje v letních měsících návštěvníkům.
  Roman Řezáč, 16.8. 2005

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Slovensko 1:50 000

  Slovenská republika, turisické mapy 1:50 000, VKÚ Harmanec
  hrad
  zřícenina
  přístupno v návštěvních hodinách
  Slovensko
  Trenčiansky
   Púchov  ( Pu )