kostel Panny Marie Sedmibolestné

kostol Sedembolestnej Panny Márie, Lúka
Výstavba římskokatolického filiálního kostela Sedmibolestné Panny Marie byla zahájena r. 2000. K slavnostnímu posvěcení došlo 16. září 2006. V bočních křídlech jsou prostory pro setkávání společenství věřících.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2019
Obec Lúka leží na západním Slovensku v okrese Nové Mesto nad Váhom na levém břehu řeky Váh při úpatí Považského Inovce. Nejvýznamnější historickou památkou obce je zámek (kaštieľ) s barokní kaplí sv. Marie Magdalény. K dalším významným stavbám patří novodobý katolický kostel Panny Marie Bolestné stojící u hlavní silnice. Na katastrálním území obce se nachází hrad Tematín, národní přírodní rezervace Tematínska lesostep, část národní přírodní rezervace Javorníček a část přírodní rezervace Kňaží vrch.
Luděk Vláčil, 28.11. 2019
historie

Původně se lidé scházeli v kapli sv. Máří Magdalény stojící u zámku. Tato stavba však prostorově nestačila. Proto byla v roce 2000 pod vedením místního kněze Pavla Glejdury zahájena výstavba římskokatolického filiálního kostela Sedmibolestné Panny Marie. K slavnostnímu posvěcení došlo 16. září 2006. V bočních křídlech jsou prostory pro setkávání společenství věřících. K římskokatolické církvi se podle sčítání lidu z roku 2011 hlásilo 85 % místních obyvatel. Obec patří do děkanátu Nové Mesto nad Váhom a do farnosti Hrádok.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.obecluka.sk, http://www.hradok.fara.sk a další, 28.11. 2019

Slovensko, Trenčiansky,  Nové Mesto nad Váhom  ( NM ),

Místa v okolí

 Lúka
 Brunovce
 Kostolec
 Tematín
 Moravany nad Váhom
 Park miniatúr
 kostel sv. Ladislava
 Čachtice
 Kočovce
 Čachtice
 Čachtice
 Čachtice
 čachtické podzemí
 Bojná I
 rotunda sv. Juraja
 Čachtice
 Rakoľuby
 Topoľčiansky hrad
 Radošina
 Nitrianska Blatnica
 Sokolovce
 Šalgovce
 židovský hřbitov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 městské opevnění
 Beckov
 Beckov
 synagoga
 Kokošová
 Bojná
 Hajná Nová Ves
Základní informace místa
ID místa: 14278
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.12.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama