Výstavba římskokatolického filiálního kostela Sedmibolestné Panny Marie byla zahájena r. 2000. K slavnostnímu posvěcení došlo 16. září 2006. V bočních křídlech jsou prostory pro setkávání společenství věřících.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2019
Obec Lúka leží na západním Slovensku v okrese Nové Mesto nad Váhom na levém břehu řeky Váh při úpatí Považského Inovce. Nejvýznamnější historickou památkou obce je zámek (kaštieľ) s barokní kaplí sv. Marie Magdalény. K dalším významným stavbám patří novodobý katolický kostel Panny Marie Bolestné stojící u hlavní silnice. Na katastrálním území obce se nachází hrad Tematín, národní přírodní rezervace Tematínska lesostep, část národní přírodní rezervace Javorníček a část přírodní rezervace Kňaží vrch.
Luděk Vláčil, 28.11. 2019
historie

Původně se lidé scházeli v kapli sv. Máří Magdalény stojící u zámku. Tato stavba však prostorově nestačila. Proto byla v roce 2000 pod vedením místního kněze Pavla Glejdury zahájena výstavba římskokatolického filiálního kostela Sedmibolestné Panny Marie. K slavnostnímu posvěcení došlo 16. září 2006. V bočních křídlech jsou prostory pro setkávání společenství věřících. K římskokatolické církvi se podle sčítání lidu z roku 2011 hlásilo 85 % místních obyvatel. Obec patří do děkanátu Nové Mesto nad Váhom a do farnosti Hrádok.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.obecluka.sk, http://www.hradok.fara.sk a další, 28.11. 2019

Slovensko, Trenčiansky,  Nové Mesto nad Váhom  ( NM ),

Místa v okolí

 Lúka
 Brunovce
 Kostolec
 Tematín
 Moravany nad Váhom
 Park miniatúr
 kostel sv. Ladislava
 Čachtice
 Kočovce
 Čachtice
 Čachtice
 Čachtice
 čachtické podzemí
 Bojná I
 rotunda sv. Juraja
 Čachtice
 Rakoľuby
 Topoľčiansky hrad
 Radošina
 Nitrianska Blatnica
 Sokolovce
 Šalgovce
 židovský hřbitov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 městské opevnění
 Beckov
 Beckov
 synagoga
 Kokošová
 Bojná
 Hajná Nová Ves
Základní informace místa
ID místa: 14278
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.12.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama