Hrad je poprvé zmiňován roku 1235 jako královský majetek. Začátkem 18. století jej velmi poškodila císařská vojska při vzpouře Františka II. Rákócziho. Nyní je opraveno jádro hradu a celý areál je volně přístupný.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 10/2014
Hrad se vypíná na skále z dolomitového vápence ve výšce 525 m n. m. přímo nad obcí Podhradie v jihovýchodní části Povážského Inovce. Na hrad se dostanete nejlépe přímo z obce Podhradie a to buď z horní části obce nebo od hřbitova, kde se dá zaparkovat. Hrad je na téměř holé skále dobře vidět a nelze zabloudit.
Luděk Vláčil, 6.3. 2015
historie

Hrad je údajně poprvé zmiňován roku 1235 jako královský majetek. Ve 14.–15. století vlastnili hrad páni ze Sečan (Szecsényiové), v 15.–16. století rod Országhů společně s pány z Lučence (Losonciové) a v 17. století Forgáchovci z Gímeša. Tyto rody se zasloužily o současnou podobu hradu. Hrad byl v druhé polovině 17. století renesančně přestavěn. Začátkem 18. století jej velmi poškodila císařská vojska při vzpouře Františka II. Rákócziho. V polovině 18. století byl opraven, ale po přestěhování zprávy panství, a také kvůli jeho vzdálenosti od hlavních cest, začal hrad pustnout. Koncem 19. století je ještě romanticky přestavěna hlavní věž a konzervováno opevnění. Posledním rodem, který vlastnil hrad byli Stummerové. V letech 2009–2010 proběhl na hradě archeologický výzkum a byl částečně rekonstruován.

Luděk Vláčil - zdroj: Encyklopedie slovenských hradů - Miroslav Plaček, Martin Bóna Vydavatelství: Libri, 2007, 6.3. 2015

Půdorys místa


zdroj : www.geocaching.com
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Nitransky,  Topoľčany  ( TO ),

Místa v okolí

 Duchonka
 Bojná I
 Kokošová
 synagoga
 Tematín
 Bojná
 Vítkovce
 Vítkovce
 rotunda sv. Juraja
 Lúka
 Továrniky
 Dubodiel
 Nitrianska Blatnica
 Kostolec
 Krušovce
 Hajná Nová Ves
 Ruskovce
 Brunovce
 Radošina
 Moravany nad Váhom
 Kočovce
 Horné Ozorovce
 Rakoľuby
 Bošany
 Bošany
 Nitrianska Streda
 evangelický kostel
 Solčany
 Nitrianska Streda
 Nitrianska Streda
 židovský hřbitov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 Šalgovce
 Beckov
 Beckov
 městské opevnění
 Sokolovce
Základní informace místa
ID místa: 12042
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.3.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama