Hrad ze 14. století přestavěný na renesančně-novogotický zámek. Novogotické úpravy byly provedeny v l. 1838-1846 podle projektu Friedricha Augusta Stülera. Během druhé světové války byl zámek jedním z míst určených Güntherem Grundmannem jako muzejní úložiště. Po opravách r. 2009 hotel.
Hlavní obrázek místa
Karpniki
© Jan Pospisil, 07/2016
Ves Karpniki (do 12. listopadu 1946 Fischbach) je místní částí obce Mysłakowice nacházející se v jihozápadním Polsku v Dolnoslezském vojvodství v Janovickém rudohoří na úpatí hory Krzyżna (642 m n. m.). Nejvýznamnější stavbou je zdejší zámek, stojící na jihozápadním okraji vesnice a sloužící jako hotel. K němu přiléhá park. Mezi další pamětihodnosti patří zejména tzv. Palac Dębowy, zřícenina strážního hradu Sokolec, kostel sv. Hedviky a zřícenina evangelického kostela. V okolí obce, převážně západním směrem leží velké množství menších rybníků.
Luděk Vláčil- zdroj: https://pl.wikipedia.org a další, 5.7. 2016
historie

Počátek historie zámku sahá až do 14. století, kdy pravděpodobně vlastník nedaleké Płoniny a Sokołca Henryk Czirno založil hrad na pravidelném obdélném půdorysu obklopeném vodním příkopem s obdélným palácem a nárožní okrouhlou věží. V 15. století se u hradu zmiňuje Cunze von Predel. V roce 1476 se zmocnila majetku význačná rodina Schaffgotsch. Hans Schoff zvaný Gotsche byl prvním v rodině, který se stal vlastníkem panství Karpniki. Dále vlastnil nedaleké zámky Kamienica a Chojnik. Panství zůstalo v rukou rodu Schaffgotschů až do roku 1580. Majitelé hradu se několikrát měnili a v roce 1725 se stal opět majetkem rodu Schaffgotschů. Franz Wilhelm von Schaffgotsch zemřel bezdětný v roce 1774 a panství Karpniki bylo předáno do královské správy. O tři roky později v únoru 1777 se hrad stal součástí majetku cisterciáckého kláštera Krzeszów. V roce 1784 koupil panství hrabě Friedrich Wilhelm von Reden, a v roce…  číst dále

Jan Pospisil - volný překlad z hotelových stránek www.zamekkarpniki.pl (doplněno a opraveno redakcí), 4.7. 2016

Půdorys místa

půdorys zámku podle zaměření z r. 1973, šrafovaně zprava doleva - zdivo 16. století šrafovaně zleva doprava - zdivo 17. století bez vyznačení - zdivo 19. století a mladší
© Józef Pilch: Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska, Arkady, Warszawa, 2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 evangelický kostel
 Sokolec
 Bolczów
 Czarne
 kostel Wang
 Niesytno
 vodopád Podgórna
 Sněžka
 Kamienna Góra
 Chojnik
 Siedlęcin
 Lipa Górna
Kontaktní informace
http://www.zamekkarpniki.pl
Základní informace místa
ID místa: 12927
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.7.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama