Pozůstatky evangelického kostela obdélníkového půdorysu postaveného v letech 1748-1752.
Hlavní obrázek místa
Karpniki kostel
Karpniki kostel
© Jan Pospisil, 07/2016
Pozůstatky evangelického kostela obdélníkového půdorysu postaveného 1748-1752. Původně byla loď pokryta valbovou střechou s věžičkou. Hranolová věž byla přistavěna v roce 1824. Uvnitř lodi byly dvoupodlažní galerie podepřené ionskými a korintskými sloupy. Vybavení kostela bylo darem rodů Hohenzollernů a Zinzendorfů. Kostel se od roku 1945 nepoužívá a od požáru v 70. letech 20. stol. je ve zřícenině.
Jan Pospisil, 4.7. 2016
historie

Ves Karpniki (do 12. listopadu 1946 Fischbach) je místní částí obce Mysłakowice a nachází se v jihozápadním Polsku v Dolnoslezském vojvodství v Janovickém rudohoří na úpatí hory Krzyżna (642 m n. m.). Nejvýznamnější stavbou je zdejší zámek stojící na jihozápadním okraji vesnice. Mezi další pamětihodnosti patří zejména tzv. Palac Dębowy, zřícenina strážního hradu Sokolec nebo kostel sv. Hedviky, ale za zmínku stojí také zřícenina evangelického kostela. V okolí obce, převážně západním směrem, leží velké množství menších rybníků.

Luděk Vláčil- zdroj: https://pl.wikipedia.org a další, 5.7. 2016

Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Karpniki
 Sokolec
 Bolczów
 Czarne
 Niesytno
 kostel Wang
 Kamienna Góra
 vodopád Podgórna
 Sněžka
 Siedlęcin
 Lipa Górna
Základní informace místa
ID místa: 12926
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.7.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama