Barokní zámek v centru města postavený v roce 1710 na místě bývalé tvrze, obklopený parkem. Nejznámějším majitelem byl následník trůnu František Ferdinand d'Este, který odtud s manželkou odjížděl na cestu do Sarajeva.
Hlavní obrázek místa
Zámek v podvečerním slunci
© Jiří Cukr, 06/1999
Graficke pismenko Nejlepší přístup je pěšky, na břehu rybníka v obci nechat auto, či jiné přibližovadlo a vydat se kzámku pěšky. Je to cca. 3 minuty po hrázi. Na parkovišti je stánek, kde lze zakoupit cokoli ( turistické známky, turistické vizitky, atd.) K zámku aspoň v mém případě byl volný přístup, vrata byla otevřena a nikde nikdo. Jinak pokud by bylo zavřeno, podél plotu dále na konci, je v plotě díra, takže kdo se nebojí, i to je řešení.
Petr Koutník , 25.4. 2011

  turistické

  V sousedství leží hráz Hejtmana, jednoho z největších jihočeských rybníků, v městečku stojí také pozdně barokní poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie.
  Ivan Grisa, 6.6. 2008

  historie

  Nejstarší zpráva o vsi Chlumu je z r. 1399, kdy Jindřich z Rožmberka prodal třeboňskému špitálu pustý dvůr v Chlumu. Vznik tvrze spadá do počátku 16. století, kdy vznikal chlumský statek. R. 1508 totiž vyměnil Kunrát Krajíř z Krajku na Nové Bystřici svou ves Cep s Petrem z Rožmberka za jeho ves Chlum. Na mapě chlumského statku z let 1556–1558 je tvrz "Chlumec" zakreslena pod hrází rybníka Hejtmanu, tedy v místech pozdějšího zámku. R. 1575

  Kolektiv autorů: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, V. díl - Jižní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1986, 29.6. 2008

  popis

  Trojkřídlá budova s mělkým nádvořím na jižní straně. Vchod na severní straně je opatřen balkonovým portikem. Současná podoba zámku je výsledkem novobarokní přestavby.
  Ivan Grisa, 6.6. 2008

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy 1:100 000, Kartogradie

  Edice Kartografie
  zámek
  tvrz přestavěná na zámek
  zachovalý
  nepřístupno
  Česká republika
  Jihočeský kraj
   Jindřichův Hradec  (JH)
  Chlum u Třeboně