Rekonstruovaný soukromý hrad. Postaven po r. 1352, přestavěn koncem 16. st. Během 17. st. opuštěn, poč. 18. st. již pustý. Od r. 1997 opravován a nevhodně dostavován. Z hradu dochována velká obytná věž s částí hradby, část budov nově postavena.
Hlavní obrázek místa
vstupní partie od východu
© Pavel Zany Komárek 9/5/2004

dějiny hradu

V polovině 14. století přestával být hrad v Białem Kościołe pro svého majitele Jan ze Syrokomli pohodlný a zejména bezpečný. Roku 1352 proto Jan zakoupil horu Korzkiew a na jejím vrcholu postavil nový hrad. Již roku 1385 se jeho potomci píší z Korzkwi a hrad zůstal jejich vlastnictvím až do vymření rodu po meči v polovině 15. století. Následující staletí prošla zanechala Korzkiew bez významnějších událostí, za Ługowskich byl hrad na konci 16. století přestavěn. Vyhnuly se mu i všechny válečné pohromy, které znamenaly zkázu pro četné další polské hrady – husitské války, války o nástupnictví koncem 16. století i švédské vpády v polovině 17. století a na počátku 18. století. Tou dobou však již byl hrad opuštěn a během 19. století se stal ruinou. K novému životu se hrad probudil roku 1997, kdy jej zakoupil krakovský podnikatel Jerzi Donimirski, ...
Pavel Zany Komárek, 29.5. 2004

  historie

  popis
  Díky archeologickým výzkumům je stavební vývoj hradu poměrně dobře znám. Hlavní stavbou hradu Jana ze Syrokomli byla hranolová podsklepená minimálně dvoupodlažní obytná věž o rozměrech 9,5x12 metrů a zdivu o síle až 2,5 m. Na jihu a na západě se ve zdivu dochovaly úzké střílny. Krátce poté byl trojúhelný areál hradu obehnán hradbou. V ní byla na jihovýchodě prolomena vstupní brána. Od zbytku kopce byl na

  Pavel Zany Komárek, 29.5. 2004

  Půdorys místa

  plán hradu před přestavbou
  © Waldemar Niewalda: 'Średniowieczny zamek w Korzkwi w świetle ostatnich badań architektoniczno-historycznych'
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Polsko, małopolskie,

  Místa v okolí

   Biały Kościół
   Ojców
   radniční věž
   Pieskowa Skała
   kostel Panny Marie
   Wawel
  Kontaktní informace
  Sekretariat Pałacu Pugetów,
  31-038 Kraków, ul.Starowiślna 13 i 15
  Tel: +48(12) 429 44 88
  http://www.korzkiew.pl
  office@palac.pl
  Základní informace místa
  ID místa: 1189
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 29.5.2004
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama