Zříceniny nevelkého hrádku na vápencovém hřebeni. V pramenech se o něm nedochovaly žádné zmínky. Podle arch. nálezů byl založen kol. r. 1325 a kvůli statický problémům byl opuštěn ještě před koncem 14. století. Dochovány zbytky věže, paláce a hradeb.
Hlavní obrázek místa
jihozápadní nároží obytné věže
© Pavel Zany Komárek 8/5/2004
při cestě od silnice ač uprostřed Polska turista přechází státní hranici - ta zde byla mezi Ruskem a Pruskem v době rozdělení Polska v 18. a 19. století
Pavel Zany Komárek, 23.5. 2004
historie

O nevelkém hrádku na skalním hřebeni poblíž obcí Wielka Wieś a Biały Kościół se v pramenech nedochovala žádná zmínka, veškeré informace lze tedy těžit pouze z výsledků archeologického průzkumu z let 1993-95. Ves Biały Kościół je poprvé zmiňována roku 1325 a někdy v té době snad rodina z Janowca erbu Syrokomla postavila i náš hrádek. Místo však nebylo vybráno příliš vhodné, statické problémy brzo zapříčinily zhroucení severní a západní hradby. To zřejmě vedlo ještě před koncem 14. století k opuštění hradu ve prospěch nedaleké Korzkwi. Nevelký hrádek byl postaven na vrcholku vápencového hřebene vybíhajícího z údolí potoka Kluczwoda. Subtilní 1,2 metrů silná hradba obíhala přibližně oválný prostor o rozměrech maximálně 11x 22 metrů. Přístupová cesta vedla od potoka rozsedlinou severně od jádra do vnějšího opevnění obehnaného od východu obloukem příkopu a valu. Jím oběhla bok jádra a prostou kulisovou bránou…  číst dále

Pavel Zany Komárek, 23.5. 2004

Půdorys místa

půdorys
© Stanisław Kołodziejski: Zamek w Białym Kościele
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, małopolskie,

Místa v okolí

 Korzkiew
 Ojców
 Pieskowa Skała
 radniční věž
 kostel Panny Marie
 Wawel
Základní informace místa
ID místa: 1183
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.5.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama