Rekonstruovaný soukromý hrad. Postaven po r. 1352, přestavěn koncem 16. st. Během 17. st. opuštěn, poč. 18. st. již pustý. Od r. 1997 opravován a nevhodně dostavován. Z hradu dochována velká obytná věž s částí hradby, část budov nově postavena.
Hlavní obrázek místa
vstupní partie od východu
© Pavel Zany Komárek 9/5/2004

dějiny hradu

V polovině 14. století přestával být hrad v Białem Kościołe pro svého majitele Jan ze Syrokomli pohodlný a zejména bezpečný. Roku 1352 proto Jan zakoupil horu Korzkiew a na jejím vrcholu postavil nový hrad. Již roku 1385 se jeho potomci píší z Korzkwi a hrad zůstal jejich vlastnictvím až do vymření rodu po meči v polovině 15. století. Následující staletí prošla zanechala Korzkiew bez významnějších událostí, za Ługowskich byl hrad na konci 16. století přestavěn. Vyhnuly se mu i všechny válečné pohromy, které znamenaly zkázu pro četné další polské hrady – husitské války, války o nástupnictví koncem 16. století i švédské vpády v polovině 17. století a na počátku 18. století. Tou dobou však již byl hrad opuštěn a během 19. století se stal ruinou. K novému životu se hrad probudil roku 1997, kdy jej zakoupil krakovský podnikatel Jerzi Donimirski, který zahájil značně diskutabilní celkovou přestavbu na další ze svých hotelů.
Pavel Zany Komárek, 29.5. 2004
historie

popis

Díky archeologickým výzkumům je stavební vývoj hradu poměrně dobře znám. Hlavní stavbou hradu Jana ze Syrokomli byla hranolová podsklepená minimálně dvoupodlažní obytná věž o rozměrech 9,5x12 metrů a zdivu o síle až 2,5 m. Na jihu a na západě se ve zdivu dochovaly úzké střílny. Krátce poté byl trojúhelný areál hradu obehnán hradbou. V ní byla na jihovýchodě prolomena vstupní brána. Od zbytku kopce byl na této straně hrad oddělen příkopem. Během 15. století byly na vstupní straně k obvodové hradbě přistavěny dvě hranolové bašty, na přelomu 15. a 16. století bylo na severozápadě přistavěno schodiště a za donjonem hospodářská budova. Koncem 16. století byla stržena a nově postavena severní a západní část hradu, přízemí věže a sklepy severozápadního křídla byly nově zaklenuty. Rozšířeno bylo i hospodářské zázemí v zadní části hradu. Při současné hotelové přestavbě bylo prozatím postaveno vstupní křídlo s obnovenou…  číst dále

Pavel Zany Komárek, 29.5. 2004

Půdorys místa

plán hradu před přestavbou
© Waldemar Niewalda: 'Średniowieczny zamek w Korzkwi w świetle ostatnich badań architektoniczno-historycznych'
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, małopolskie,

Místa v okolí

 Biały Kościół
 Ojców
 radniční věž
 Pieskowa Skała
 kostel Panny Marie
 Wawel
Kontaktní informace
Sekretariat Pałacu Pugetów,
31-038 Kraków, ul.Starowiślna 13 i 15
Tel: +48(12) 429 44 88
http://www.korzkiew.pl
office@palac.pl
Základní informace místa
ID místa: 1189
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.5.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama