Hlavní obrázek místa
paásové jádro od východu
© Jan P. Štěpánek 12/2015
Hrad Wawel si nesmíte nechat ujít při návštěvě Krakowa - velice pěkné město místy až neodbytně připomínající centrum Prahy. Od nádraží vás povedou směrovky kolem zbytků městských hradeb přes Rynek Głowny až k řece, nad níž se tyčí tento mohutný pomník dějin. Až vyjdete nahoru, asi vás překvapí rozhlehlost volného prostoru vůkol - poněkud netypický na opevněný hradní komplex.
Mass, Turyna Petr, 22.7. 2004
turistické

Královský hrad Wawel na nevysokém, ale výrazném plochém skalnatém návrší nad levým břehem meandru řeky Visly. Mnohokráte přestavovaný hradní komplex s pozůstatky raně gotických církevních i světských staveb, středověkého opevnění, pozdně gotických a renesančních paláců, barokní fortifikace a katedrálou sv. Stanislava a Váslava tvoří dominantu Krakova (Krakówa), původně hlavního města Polského království. Spolu s historickým jádrem Krakova je zasán v seznamu UNESCO. Návštěvníkům je k dispozici hned několik zajímavých okruhů (Reprezentační královské sály, Soukromé královské apartmány, Zbrojnice a klenotnice, Zaniklý Wawel,...)

Jan P. Štěpánek, 8.12. 2015

historie

Pro zřízení opevněného hradiště byla Wawelská skála idálním místem - solitérně stojící ploché skalnaté návrší sevřené mezi meand řeky Visly a močály. Historie zdejšího osídlení spadá až do starší doby kamenné a první opevnění zde vzniklo pravděpodobně už v raném středověku. Po jistou dobu se zdejší hradiště stalo mocenským opevněným bodem Velkomoravské říše a po ní následně hlavním střediskem rozmachu rodícího se Polského státu, knížectví a posléze království. Z 10. století pocházejí odkryté základy dvou románských kostelů, které je možné spatřit na velkém nádvoří hradu - kostely sv. Michala a Nejsvětější Panny Marie. Tehdy byl hrad sídlem knížete lidu Vislanů, kteří se součástí rodícího se polského státu stali v roce 990, a sestával již tehdy z několika kamenných budov. Církevní renomé Krakova vzrostlo v roce 1000 se vznikem biskupství a založením první kamenné baziliky - katedrály. V průběhu 11. stolet byl hrad…  číst dále

Jan P. Štěpánek, dle internet, 8.12. 2015

pověsti

Dračí doupě (Smocza Jama)

Pod hradem Wawel v bělostné skále nacházela se od pradávna dvěstě stop dlouhá dračí sluj. Ten zle trápil lidi z okolí - ničil a požíral nejen jejich zásoby ale i místní panny. Až Princ Krak dokázal lidi zbavit této zrůdy. A právě s touto událostí je také spojován vznik města Krakowa...

Mass, Turyna Petr, 22.7. 2004

Kontaktní informace
Muzeum Zamek Królewski na Wawelu
Wawel 5
31-001 Kraków
Tel: (+48 12) 422 51 55 ext. 219 (Tourist Information)
http://www.wawel.krakow.pl
zamek@wawel.krakow.pl
Základní informace místa
ID místa: 1279
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 22.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama