Barokní kaštěl (zámek) z pol.18. stol. se prvně zmiňuje v r. 1756. Jeho vlastníci byli Serényiové, od r. 1812 Nyáryové ze Sučian, poté Zayové a od r. 1883 Majláthové, kteří jej vlastnili až do r. 1945. Poté zámek sloužil jako škola a sídlo správy NP Malá Fatra. Dnes hotel.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2017
Obec Gbeľany se nachází na Slovensku v severovýchodní části Žilinské kotliny, na jižním okraji Kysucké vrchoviny, asi 8 km východně od centra krajského města Žiliny. Nejvýznamnější stavbou Gbeľan je barokní kaštěl (slovensky kaštieľ - jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku u nás označovaný jako zámek [popřípadě tvrz]). Zámek slouží jako hotel. Kromě něj je zde ještě klasicistní kúria (skromnější sídlo nižší a střední šlechty na Slovensku {u nás označované jako zámek}). V obci se nachází ještě novogotická rodová hrobka majitelů panství rodu Nyáry/Pongrácz a novodobý kostel sv. Jozefa.
9.11. 2017

  historie

  Vznik vesnice se datuje do 13. století. Nejstarší známá zmínka o Gbeľanech pochází z roku 1434, kdy se vzpomíná pod názvem Villa Belene. Od doby svého vzniku až do rozdělení majetku v 17. století patřily Gbeľany k panství hradu Strečno. Poté se staly součástí Tepličského panství, k němuž patřily až do dalšího dělení majetku v roce 1749, kdy vzniklo samostatné Gbeľanské panství. Kdy zde vzniklo první

  Luděk Vláčil - zdroj:http://www.chateaugbelany.com/sk/historia., Hrady, zámky a kaštiele na slovensku, E. Križanova a B. Puškova, Šrot, Bratislava 1990, https://www.geni.com., a další, 26.11. 2017
  Slovensko, Žilinský,  Žilina  ( ZA, ZI ),

  Místa v okolí

   Gbeľany
   Krasňany
   Teplička nad Váhom
   Strečno
   kostel sv. Jiří
   Starhrad
   Ortodoxní synagoga
   Žilinský hrad
   Neologická synagoga
   židovský hřbitov
   Budatín
   Divinka
   Lietava
   kostel sv. Heleny
   židovský hřbitov
   zvonice
  Základní informace místa
  ID místa: 13519
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 17.1.2018
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama