hrad Sučiansky hrad

Sučanský hrad, Podhradie
Hrad dal ve 2. polovině 13. století vystavět k ochraně cest zvolenský župan Mikuláš nebo jeho syn Petr Forró. Předpokládá se, že definitivní zánik hradu způsobilo vojenské tažení Matyáše Korvína v r. 1488. V l. 2015 a 2016 probíhal archeologický průzkum.
Hlavní obrázek místa
Základy věže
© Luděk Vláčil 07/2017
Sučianský hrad se nachází v Hradské dolině ve Velké Fatře nad obcí Podhradie v okrese Martin. Hrad leží na vrcholu kopce Smreková v nadmořské výšce 890 m. K lokalitě vede přímo z centra obce Podhradie zeleně značená turistická cesta dlouhá asi 3,5 km s převýšením asi 400 m. U základů hlavní čtvercové věže je informační cedule.
Zajímavostí je skutečnost, že na východním okraji obce v poloze Bašta se nachází další zřícenina středověké fortifikace.
Luděk Vláčil, 22.2. 2020

  historie

  Sučianský hrad dal ve druhé polovině 13. století na vrcholu kopce Smreková (890 m n. m.) vystavět k ochraně cest zvolenský župan Mikuláš nebo jeho syn Petr Forró z rodu Balaša (Balassa). Okolo roku 1310 se hradu zmocnil Matúš Čák, jenž jej držel do své smrti v roce 1321 a poté se navrátil původním vlastníkům. V roce 1323 získal kamenný hrad a panství Sučany výměnou zvolenský župan Donč, kterému byl však

  Luděk Vláčil - zdroj: Encyklopedie slovenských hradů, Miroslav Plaček, Martin Bóna, Libri, 2007, Za tajomstvami zrúcanín II. Jaroslav Nešpor, Gu100, 2007 a další, 12.11. 2018

  popis

  Skalnatý vrchol kopce stavitelé využili ke stavbě hlavní hranolové věže (asi 10x10 m) s vnitřním prostorem 3x3 m, která stála uprostřed obdélného hradního jádra o rozměrech 28x19 m. Na severozápadě jádra stálo další stavení. Na jihovýchodě se na zděné opevnění hradního jádra napojoval i okruh hradby ohrazující úzkou skalní terasu. Obranu hradu zabezpečoval též mohutný půlkruhový val a ve skále

  Luděk Vláčil - zdroj: Encyklopedie slovenských hradů, Miroslav Plaček, Martin Bóna, Libri, 2007, Za tajomstvami zrúcanín II. Jaroslav Nešpor, Gu100, 2007 a další, 19.12. 2020

  Půdorys místa

  , stejný půdorys je i na informační ceduli
  © sken z knihy: M. Plaček, M. Bóna, Encyklopedie Slovenských Hradů, Libri, Praha, 2007
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

  Vložit do oblíbených
  Slovensko, Žilinský,

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 13509
  Typ místa: hrad
  Stav místa: nepatrné zbytky zdí
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 20.12.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama