evangelický kostel sv. Trojice

kostel a fara, evanjelický kostol sv. Trojice, Zvolen
V r. 1785 místní evangelíci zakoupili starší měšťanský dům a upravili jej na kostel a faru. V letech 1856-1857 přistavěna věž. Současný kostel vznikl v letech 1922-1923 snad přestavbou původního chrámu.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2020
Město Zvolen leží na středním Slovensku. Jeho hlavní dominantou a turistickým cílem je renesanční hrad. Nedaleko něj se nachází replika vlaku z II. světové války sloužící jako památník Slovenského národního povstání. Na příjemně upraveném nedalekém Náměstí SNP s několika parky stojí římskokatolický kostel sv. Alžbety a evangelický kostel sv. Trojice s farou a domkem, v němž žil kněz Karol Kuzmány, jenž je považován za jednu z nejvýznamnějších osobností slovenských dějin 19. století.
Luděk Vláčil, 17.2. 2021
historie

V roce 1785, krátce po vydání tolerančního patentu, místní evangelíci zakoupili starší měšťanský dům patřící rodině Bossáni a upravili jej na skromný kostel s farou. V přízemním domku ve dvoře fary žil v letech 1830-1832 kněz Karol Kuzmány, jenž je považován za jednu z nejvýznamnějších osobností slovenských dějin 19. století. V letech 1856-1857 byla Františkem Mikšem z Tuhár přistavěna 38 metrů vysoká kostelní věž. Na přelomu 19. a 20. století tvořili evangelíci více než 40% obyvatel města a s tím nastala potřeba větších prostor. Současný trojlodní kostel sv. Trojice vznikl v letech 1922-1923 snad přestavbou původní stavby. Socha Ježíše Krista na oltáři a reliéf poslední večeře je dílem Jana Urbana z Olomouce. Kostelní varhany jsou od firmy Rieger z Krnova. Lavice byly vyrobeny ve zvolenské dílně Samuela Figuscha. Tři kostelní zvony byly ulity v německé Bochumi. Mezi vybavení kostela patří i historické předměty…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://zvolen.virtualne.sk/evanjelicky-kostol-sv-trojice-.html a další, 4.3. 2021

Slovensko, Banskobystrický,  Zvolen  ( ZV ),

Místa v okolí

 Zvolenský zámok
 Ostrá Lúka
 evangelický kostel
 kostel sv. Matouše
 Zolná
 Dobrá Niva
 Hronsek
 Hronsek
 Kremnica
Základní informace místa
ID místa: 15200
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama