
Jeskyně je tvořená vápenci středního triasu ve dvou úrovních. Je výsledkem korozivní a erozivní činnosti ponorných vod přitékajících od jihu v průběhu pliocénu. Jeskyni tvoří chodby, síně a dómy, které zdobí krápníky všech možných druhů. Návštěvníci mohou obdivovat bílé pagody, sintrová jezírka, nástěnné vodopády s narůžovělými záclonami (Gotický dóm) nebo Kamennou vázu ve Velkém dómu, která je ve znaku Harmanecké jeskyně. V některých částech jeskyně se nacházejí jezírka s vzácnými jeskynními perlami. Barva krápníkových útvarů je většinou bílá, místy přechází do žluta či hněda. V jeskyni se vyskytuje celá řada druhů jeskynních netopýrů (jeskyně je jednou z nejvýznamnějších lokalit výskytu netopýrů na Slovensku), dosud byl pozorován výskyt 11 druhů netopýrů - dominantními jsou druhy netopýra velkého a netopýra východního, dále se zde vyskytují zástupci vrápence velkého, vrápence malého, netopýra vousatého, netopýra brvitého a dalších.
Harmanecká krápníková jeskyně se nachází v Kremnických vrších, nedaleko obce Harmanec, na severním svahu vrchu Kotolnica (821 m n. m.). Vstupní část jeskyně, nazývaná Izbica, je známá lidem od nepaměti. Často byla využívána jako úkryt při nepříznivém počasí, zejména dřevorubci. Další, doposud neznámé prostory objevil roku 1932 teprve 18letý Michal Bacúrik. Tento objev nebyl náhodný, ale byl výsledkem cílevědomého úsilí - trvalo 14 dní, než se prokopal úzkou chodbou (tzv. Chodbou objevitele) do sněhobílého Dómu objevitele. Perličkou příběhu je, že za svůj objev se tehdy nedočkal ocenění, ale pokuty za neoprávněné vniknutí na pozemek městských lesů. Roku 1933 byla jeskyně uzavřena z důvodu ochrany sintrové výplně (sintr - silně porézní bělavá hornina, která vytváří útvary krasových jeskyň). Nadloží jeskyně tvoří čistý vápenec; díky bílé barvě se Harmanecké jeskyni říká také Bílá jeskyně. Postupně byly speleology objevovány další prostory: Roku 1938 Dóm Pagod a Riečisko V.… číst dále
Symbol jeskyně tvoří bílá kamenná váza, která podle legendy splní přání každému, kdo se do ní trefí mincí.
Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.
V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.
Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.
Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.
Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.
Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury: