Opevněný renesanční kaštěl (zámek) nechali v 17. století, zřejmě na místě staré tvrze, postavit Pongrácové, kterým patřil až do r. 1948. Poté byl zestátněn a opraven pro potřeby Považského muzeu v Žilině. V r. 1995 navrácen v restituci a prodán. Dnes v soukromém vlastnictví.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2017
Slovenská obec Krasňany se nachází v severovýchodní části Žilinské kotliny, na západních svazích Malé Fatry, v údolí Varínky asi 10 km od krajského města Žilina. Nejhodnotnější památkou Krasňan je renesanční kaštěl (slovensky kaštieľ - jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku, u nás označovaný jako zámek [popřípadě tvrz]) obklopený parkem. Kaštěl je kromě sídla majitele využíván i k pořádání svateb a různých akcí. V interiéru jsou umístěny cenné soukromé historické sbírky, které je příležitostně možné navštívit. Na prohlídce je možné se telefonicky domluvit při větším počtu zájemců. Kolem zámku prochází turistické cesty a cyklotrasa. Nedaleko obce se tyčí zřícenina hradu Starhrad, z nějž je krásný výhled.
Luděk Vláčil - zdroj: http://kastielkrasnany.sk a další, 9.11. 2017

  historie

  V 15. století Krasňany patřily starému a významnému Uherskému šlechtickému rodu Pongráců. V té době zde již měla stát i opevněná kúria (skromnější sídlo nižší šlechty na Slovensku {tvrz případně zámek}), která pravděpodobně v roce 1654 vyhořela. V letech 1667-1678 nechali Pongrácové (slovensky Pongrácovci), zřejmě na místě této staré tvrze, postavit renesanční kaštěl (slovensky kaštieľ - jeden z

  Luděk Vláčil - zdroj:Hrady, zámky a kaštiele na slovensku, E. Križanova a B. Puškova, Šport, Bratislava 1990, http://kastielkrasnany.sk, http://www.pamiatkynaslovensku.sk a další, 3.2. 2018

  popis

  Na starší části se dvěma hranolovými věžemi se zachovala sgrafitová pásová i nárožní ornamentalika a renesanční portál s erbem a datací 1678, připomínající poslední etapu výstavby. Na nádvoří jsou arkády. Zachované jsou křížové klenby i renesanční portály. Podoba původní střechy není zcela známa. Někdy do poloviny 20. století byl krytý vysokou mansardovou střechou, která byla nahrazena střechou

  Luděk Vláčil - zdroj:Hrady, zámky a kaštiele na slovensku, E. Križanova a B. Puškova, Šport, Bratislava 1990, http://www.pamiatkynaslovensku.sk a další, 4.2. 2018

  Půdorys místa


  © zdroj:https://mapy.cz
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Slovensko, Žilinský,  Žilina  ( ZA, ZI ),

  Místa v okolí

   Gbeľany
   Gbeľany
   Starhrad
   Strečno
   Teplička nad Váhom
   kostel sv. Jiří
   Ortodoxní synagoga
   Žilinský hrad
   Neologická synagoga
   židovský hřbitov
   Budatín
   Jánošíkove diery
   Divinka
   židovský hřbitov
   Lietava
   zvonice
   kostel sv. Heleny
  Základní informace místa
  ID místa: 13517
  Typ místa: zámek
  Podkategorie: původní tvrz
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 7.2.2018
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama