Nevelký barokní zámek nechala v roce 1763 vybudovat zemanská rodina Benických, vlastnící část vsi od 17. stol. V 1. polovině 19. stol. byl zámek klasicistně upraven. Během 20. stol. značně zchátral. Nedávno se dočkal rekonstrukce.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2017
Obec Rakovo leží na severozápadním Slovensku v Turčianské kotlině, obklopené pohořími Malé a Velké Fatry. Obcí protéká řeka Turiec a Blatnický potok. Nejvýznamnější památkou obce je nedávno opravená barokně-klasicistní kúria (skromnější sídlo nižší šlechty na Slovensku {zámek}) z 18. stol. Objekt je v soukromém vlastnictví a není veřejnosti přístupný. Na západní straně obce, na okraji parku, stávala ještě kúria Rakovských, která však byla zbořena v 90. letech 20. století. Z rodu Rakovských pochází i několik významných rodáků obce, Martin Rakovský (asi 1535-1579), Matej Rakovský (1537-1562) a Mikuláš Rakovský (?-1586)
Luděk Vláčil - zdroj: http://www.rakovo.sk a další, 13.7. 2017
popis

Kúria je barokně-klasicistní částečně podsklepená jednopodlažní budova s mansardovou střechou. Vstupní portikus je ukončen trojúhelníkovým tympanonem. Fasády jsou členěn lizénami, okna jsou dekorována bohatým štukováním. Místnosti interiéru jsou zaklenuty pruskými a zrcadlovými klenbami. Nad vstupním portálem se nachází kamenná deska s erby Benických a Mariássyů [Mariášiů]. Pod nimi je nápis DEUS OPTIMUS ET HOCONUS SUPERARE IUVIT WOLFGANGO BENICZKY DE EADEM CLARE MARIASSI DE MARKUS FALVA ANNO DNI 1763.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.rakovo.sk a další, 13.7. 2017

historie

Pozemky nazvané Zanazan Sivě Zaluzan (Zalužany), na nichž se rozkládá dnešní Rakovo, daroval uherský král Béla IV. roku 1245 svému kaplanu Martinovi a jeho bratru Ladislavovi. Jméno Rakovo se začalo užívat zřejmě až podle Raka, který se zmiňuje v roce 1363. Po vymření původních majitelů král daroval Rakovo Ondřejovi Chernenskému. Nedlouho poté dostal část majetku i Matej z Malého Jasanu. Později bylo Rakovo rozděleno mezi více zemanských rodin a některé si zde nechali vybudovat sídlo. Ví se například o kúrii rodu Rakovských, kteří ve vsi žili od 15. století. V 16. století sice své sídlo přenesli do Kaľamenové, ale část rodiny zde zůstala do konce 19. stol. Od 17. století vlastnila část vsi Rakovo i rodina Benických, která, stejně jako ostatní, nebyla zcela vázána na Rakovo, ale měla sídlo v blízké vsi Benice. Rodina Benických si nechala v roce 1763 ve vsi Rakovo postavit barokní kurii (skromnější sídlo nižší šlechty na Slovensku…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.rakovo.sk a další, 26.10. 2017

Slovensko, Žilinský,  Martin  ( MT ),

Místa v okolí

 Trebostovo
 Trebostovo
 Necpaly
 Necpaly
 Blatnica
 Blatnica
 Necpaly
 Blatnický hrad
 Zniev
 kostel sv. Martina
 Župní dům
 Diviaky
 Sklabiňa
 zvonice
 Sučiansky hrad
 židovský hřbitov
 kostel sv. Heleny
Základní informace místa
ID místa: 13512
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.10.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama