Kamenná rozhledna (19,3 m, 889 m n. m.) byla postavená na místě dřevěné vyhl. věže (1889) Moravskoslezským sudetským horským spolkem v l. 1895-1898. Po 2. sv. válce byla pro veřejnost uzavřena a sloužila jako televizní vysílač. Po opravě v l. 1996-1998 byla r. 1998 znovu otevřena pro veřejnost.
Hlavní obrázek místa
Biskupská kupa
© Hana Kubikova 06/2004
Rozhledna, stojící těsně u hranice s Polskem je dostupná ze Zlatých Hor po zelené turistické značce, nebo z parkoviště Petrovy Boudy (silnice II/457 mezi Zlatými Horami a Petrovicemi). Po červené turistické značce je možné jít na rozhlednu z Petrovic. Výhled odtud je skutečně skvělý.
http://www.jeseniky.net, 28.5. 2002
historie

Kamenná rozhledna (19,3 m, 889 m n. m.), nejstarší v Jeseníkách, byla postavená na místě dřevěné vyhlídkové věže z roku 1889, v níž byla v roce 1896 zřízena první poštovna na území Moravy. Roku 1895 poškodila dřevěnou věž vichřice, a při příležitosti blížícího se 50. výročí panování rakouského císaře Františka Josefa I. byla téhož roku povolena výstavba nové zděné rozhledny. Ta byla postavena Moravskoslezským sudetským horským spolkem (MSSGV, sekce Zuckmantel - Zlaté Hory), slavnostní otevření se konalo dne 26.8.1898. Po 2. světové válce byla věž ve špatném technickém stavu. Pro svojí polohu v blízkosti hranic byla pro veřejnost na další dlouhá léta uzavřena a sloužila jako televizní vysílač. Roku 1990 byla v havarijním stavu. Roku 1996 začala celková rekonstrukce rozhledny, která byla znovu otevřena pro veřejnost roku 1998 při příležitosti 100. výročí otevření rozhledny. V dubnu r. 2006 byla na rozhledně obnovena poštovna.…  číst dále

E.H. podle http://www.jeseniky.net, http://cs.wikipedia.org, 28.5. 2002

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Zlaté Hory

Místa v okolí

 Leuchtenštejn
 kaple sv. Rocha
 radnice
 kostel sv. Kříže
 Edelštejn
 Zlatorudné mlýny
 kaple sv. Anny
 Heřmanovice
 Jindřichov
 Lurdská jeskyně
 Koberštejn
 Drakov
 vysoká pec Drakov
 chata Rejvíz
 Kalich hořkosti
 Široký Brod
 Eldorado
 Hynčice
 Hradec
 Široký Brod
 Dolní Holčovice
 Quinburk
 Město Albrechtice
 Brunerova vila
 jeskyně Na Špičáku
 Mnichov
 Supíkovická vápenka
 Velké Kunětice
 vápenky
 Čertovy kameny
 Zlatý Chlum
 Město Albrechtice
 Rabenštejn
 Dívčí Hrad
 Pustý zámek
 evangelická zvonice
 Hraniční vrch
 Fürstenwalde
 Burkvíz
 Linhartovy
Kontaktní informace
Biskupská kupa
Miroslav Petřík
Zlaté Hory 1
793 76
Tel: +420 603 342 011 (M. Petřík)
http://www.jeseniky.net/rozhledna-biskupska-kupa
petrikovi@rozhlednabiskupskakupa.cz
Základní informace místa
ID místa: 834
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 5.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama