Kamenná rozhledna (19,3 m, 889 m n. m.) byla postavená na místě dřevěné vyhl. věže (1889) Moravskoslezským sudetským horským spolkem v l. 1895-1898. Po 2. sv. válce byla pro veřejnost uzavřena a sloužila jako televizní vysílač. Po opravě v l. 1996-1998 byla r. 1998 znovu otevřena pro veřejnost.
Hlavní obrázek místa
Biskupská kupa
© Hana Kubikova 06/2004
Rozhledna, stojící těsně u hranice s Polskem je dostupná ze Zlatých Hor po zelené turistické značce, nebo z parkoviště Petrovy Boudy (silnice II/457 mezi Zlatými Horami a Petrovicemi). Po červené turistické značce je možné jít na rozhlednu z Petrovic. Výhled odtud je skutečně skvělý.
http://www.jeseniky.net, 28.5. 2002
historie

Kamenná rozhledna (19,3 m, 889 m n. m.), nejstarší v Jeseníkách, byla postavená na místě dřevěné vyhlídkové věže z roku 1889, v níž byla v roce 1896 zřízena první poštovna na území Moravy. Roku 1895 poškodila dřevěnou věž vichřice, a při příležitosti blížícího se 50. výročí panování rakouského císaře Františka Josefa I. byla téhož roku povolena výstavba nové zděné rozhledny. Ta byla postavena Moravskoslezským sudetským horským spolkem (MSSGV, sekce Zuckmantel - Zlaté Hory), slavnostní otevření se konalo dne 26.8.1898. Po 2. světové válce byla věž ve špatném technickém stavu. Pro svojí polohu v blízkosti hranic byla pro veřejnost na další dlouhá léta uzavřena a sloužila jako televizní vysílač. Roku 1990 byla v havarijním stavu. Roku 1996 začala celková rekonstrukce rozhledny, která byla znovu otevřena pro veřejnost roku 1998 při příležitosti 100. výročí otevření rozhledny. V dubnu r. 2006 byla na rozhledně obnovena poštovna.…  číst dále

E.H. podle http://www.jeseniky.net, http://cs.wikipedia.org, 28.5. 2002

Komentáře

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Zlaté Hory

Místa v okolí

 Leuchtenštejn
 kaple sv. Rocha
 radnice
 kostel sv. Kříže
 Edelštejn
 Zlatorudné mlýny
 kaple sv. Anny
 Heřmanovice
 Jindřichov
 Lurdská jeskyně
 Koberštejn
 vysoká pec Drakov
 Drakov
 chata Rejvíz
 Kalich hořkosti
 Široký Brod
 Eldorado
 Široký Brod
 Hradec
 Hynčice
 Dolní Holčovice
 Quinburk
 Na Skalce
 Strážnice
 Město Albrechtice
 Brunerova vila
 Supíkovice
 jeskyně Na Špičáku
 Mnichov
 Supíkovická vápenka
 Velké Kunětice
 vápenky
 Čertovy kameny
 Zlatý Chlum
 Město Albrechtice
 Rabenštejn
 Dívčí Hrad
 Pustý zámek
 evangelická zvonice
 Hraniční vrch
 Fürstenwalde
 Burkvíz
 Linhartovy
Kontaktní informace
Biskupská kupa
Miroslav Petřík
Zlaté Hory 1
793 76
Tel: +420 603 342 011 (M. Petřík)
http://www.jeseniky.net/rozhledna-biskupska-kupa
petrikovi@rozhlednabiskupskakupa.cz
Základní informace místa
ID místa: 834
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 5.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama