Barokní kostel sv. Jana Nepomuckého z let 1733–1735 vybudovaný zásluhou majitele panství a hradu Lednica Ladislavem Matyasovským. Přestavěn klasicistně. Nahradil starší dřevěný kostel z r. 1646.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2013
Římskokatolický farní kostel sv. Jana Nepomuckého v centru královského města, dnes spíše obce, Lednica. Ta se nachází asi 8 km západně od města Púchov a 7 km severozápadně od města Lednické Rovné. Lednica je známá především typickou siluetou skalního bradla s pozůstatky zřícenin stejnojmenného hradu.
Jan P. Štěpánek, 12.3. 2008
popis

Kostel je tvořen jednolodní klasicistní obdélnou stavbou s velmi mělce ustoupeným presbyteriem, které je v závěru stavby pouze velmi mírně prohnuto. Na severní straně je ke kostelu přistavěna patrová sakristie, k jižní fasádě přízemní vstupní veranda. Východnímu průčelí dominuje ze dvou třetin vystouplá štíhlá vstupní věž ukončená cibulovitou bání. Nad vstupním portálem s nachází renesanční kamenná alianční deska s erbem Ladislava Matyasovského, majitele lednického hradu a panství, který se zasloužil o výstavbu kostela. Vnitřní výmalba kostela byla obnovena v roce 1987.

Jan P. Štěpánek, 12.3. 2008

historie

Nejstarší goticko-románský kostel v podhradní osadě hradu Lednica byl vystavěn již patrně koncem 13. století. Byl vážně poškozen a následně zbourán při dobývání hradu Lednica, na kterém se ukrýval Jiří Rákoczy, císařským vojskem v roce 1644. Stával v západní části dnešní farní zahrady. O necelé dva roky později, v roce 1646, byl vystavěn druhý, dřevěný kostel. Tento kostel zažil i návštěvu Jana Amose Komenského v roce 1650, kdy se zde krátce zdržoval. Obyvatelé královského města Lednica však tento kostel nepovažovali za příliš důstojný a již za necelých sto let byla iniciována výstavba nového zděného kostela. Základní kámen nového kostela byl položen 16. května 1733. Stavba trvala až do roku 1735, kdy byl chrám slavnostně vysvěcen. Poté byl postupně rozebrán starý dřevěný kostel, který stával na místě současné mateřské školky.

Jan P. Štěpánek dle infotabule u kostela, 12.3. 2008

Slovensko, Trenčiansky,  Púchov  ( Pu ),

Místa v okolí

 Lednica
 zaniklý kostel
 Lednické bradlo
 kostel sv. Vendelína
 kaple sv. Anny
 Vršatec
 Lednické Rovne
 Horovce
 Pruské
 Bohunice
 Čubův kopec
 Návojná
 Ilava
 Královec
 Klobušice
 židovský hřbitov
 Brumov
 Brumov
 Borčice
 Košeca
 Pulčín
 Pulčínské skály
 Čertovy skály
Základní informace místa
ID místa: 6072
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.3.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama