hrad Szczerba

Schnallenstein, Šnalenštejn, Gniewoszova
Zřícenina gotického strážního hradu, existujícího ve 13. až 15. století. Úkolem hradu bylo střežit starou obchodní stezku, která přes Moravu, Kladsko a Polsko spojovala už od pravěku sever a jih Evropy.
Hlavní obrázek místa
Zřícenina hradu Szczerba
© aleshwarrior, 06/2015

Graficke pismenko Hrad se nachází nad soutokem dvou potoků poblíž silnice z Miedzylesie do Gniewoszówa. Ze silnice není patrný, ale upozorní na něj nevelké parkoviště s informační cedulí a mapkou. Odtud vás ke hradu dovedou směrovky.
Jan Pížl , 22.1. 2009

  historie

  Hrad Szczerba
  Hrad Szczerba byl vybudován ke konci 13. století. Přesné datum ani stavebník nejsou známy. Víme, že začátkem následujícího věku patřil českému králi. Úkolem hradu bylo střežit starou obchodní stezku, která přes Moravu, Kladsko (ve směru Miedzylesie, Bystrzyca, Klodzko) a Polsko spojovala už od pravěku sever a jih Evropy. Král Václav II. věnoval pevnost cisterciákům z kameneckého kláštera. V bojích po

  Jan Pížl, podle informační tabule na hradě a podle http://www.zamkipolskie.com/gniewosz/gniewosz.html, 22.1. 2009

  popis

  Hrad chránila mohutná obvodová hradba, ve směru nepravděpodobnějšího ostřelování zaoblená. Ta se také dochovala ve velmi dobrém stavu. Do hradby byl zapojen palác jako hlavní obranná i obytná stavba. Dnes je v horším stavu než hradba, ale i tak zde najdeme poměrně výrazné zbytky zdí a polozasypanou, klenutou místnost. Hrad leží ve vzrostlém lese, v nejbližším okolí nalezneme hluboké strže, menší skály a

  Jan Pížl , 22.1. 2009


  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole, se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamn sdlen

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Polsko, dolnośląskie,