Hrad z konce 13. století. Sloužil jako sídlo správce župy a horního úřadu. V 16. století přestavěn na renesanční zámek. Rekonstrukce provedena až na konci 20. století. Dnes v zámku nalezneme expozice Muzea krakovské župy.
Hlavní obrázek místa
jádro od západu
© Pavel Zany Komárek 4/5/2005

dějiny hradu

V místě solných nalezišť známých již od 9. století byla od počátku 12. století prosperující hornická a tržní osada. Ta byla roku 1289 či 1290 povýšena na město a zřejmě krátce poté zde byl položen základ nového hradu jako sídla správce župy a horního úřadu. Svému účelu sloužil hrad po celých sedm století své existence, již od konce 16. století však začal hrad přestavěný na renesanční zámek upadat. Zasloužily se o to časté požáry, škody třicetileté války a následného švédského vpádu i pozvolný hospodářský úpadek. Po skončení bojů byly v letech 1670-85 provedeny opravy, další utilitární přestavby následovaly za dob saských kurfiřtů a poté po zabrání Wieliczky rakouským vojskem. Těžké škody způsobily také vojenské operace v lednu 1945. Po tři desetileté zůstal zámek v ruinách, po důkladném archeologickém výzkumu byl rekonstruován až ...
Zany, 16.5. 2005

  historie

  popis hradu
  V první stavební fázi na konci 13. století byl hradbou vymezen přibližně lichoběžný areál o stranách cca 57x60 metrů s konvexně vedenou severní stranou. Poblíž vstupní brány při severovýchodním koutu byla postavena prostá obdélná budova o rozměrech 10x16 metrů. Minimálně její přízemí bylo kamenné, vyšší úrovně pak dřevěné či hrázděné. Za vlády Kazimíra Velikého byly lehčí konstrukce patra

  Zany, 16.5. 2005

  Půdorys místa

  půdorys hradu
  © S. Świszczowski, K. Kubik (in Leksykon zamkow w Polsce, Arkady, Warszawa 2003)
  Obrázek Obrázek


  Vložit do oblíbených
  Polsko, małopolskie,
  Kontaktní informace
  Muzeum Żup Krakowskich
  ul. Zamkowa 8
  32-020 Wieliczka
  Tel: +48 12 2783266, +48 12 4221947
  URL: http://www.muzeum.wieliczka.pl
  E-mail: promocja@muzeum.wieliczka.pl
  Základní informace místa
  ID místa: 3132
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno v návštěvních hodinách
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=3132
  Uveřejněno: 16.5.2005
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama