Místo osídleno už v mladší době kamenné. V 1.–5. století n. l. římský tábor. Klášter založen r. 1114. Od r. 1200 rezidence Babenberků. Od r. 1616 klášter strážcem „svaté koruny země“. Za Karla VI. měl být celý komplex přestavěn. Koncem 19. stol. obnova kostela. Nyní jedno z největších vinařství.
Hlavní obrázek místa
Klášter v Klosterneuburgu u Vídně.
© Pavel Vítek 06/2000
Město Klosterneuburg leží na pravém břehu Dunaje, asi 8 km severně od severního okraje Vídně. Klášter najdeme na východní straně města, nedaleko od železniční tratě vedoucí do Vídně, asi 400 m jižně od nádraží.
Pavel Vítek, 25.6. 2022
popis

Během své historie byl klášter mnohokrát přestavován a přistavován, takže je dnes souborem středověkého, barokního i historizujícího slohu. Klášter vystavuje rozsáhlé sbírky umění, zejména středověkého. Zpřístupnil je již roku 1774 probošt Ambros Lorenz, takže jde o jednu z nejstarších galerií světa. K exponátům patří Verdunský oltář z roku 1181, díla Ruelanda Frueaufa mladšího a Mistra Albrechtova oltáře či gotická socha zvaná Klosterneuburská Madona, vzniklá kolem r. 1300. Klášter je nejen významným centrem rakouského duchovního života, ale má i hospodářský význam. Vlastní jedny z nejstarších vinohradů Rakouska a je oblíbeným turistickým cílem. Ke klášteru Klosterneuburgského opatství v současnosti patří kolem 45 kanovníků. Hlavními oblastmi podnikání nadace jsou zemědělství a lesnictví, nemovitosti, kultura a cestovní ruch. Podniky zaměstnávají okolo 180 lidí. Zvláště důležité je vinařství. Klášterní vinařství…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://de.wikipedia.org/wiki/Stift_Klosterneuburg, 25.6. 2022

historie

Místo bylo osídleno už v mladší době kamenné, v 1.– 5. století n. l. zde byl římský tábor pro pomocné oddíly. Na troskách tohoto tábora pravděpodobně již v 11. století vznikla menší osada. Klášter Klosterneuburg je klášter Rakouské kongregace augustiniánských kanovníků. Klášter založil právě na místě bývalého římského opevnění v roce 1114 markrabě Leopold III. Babenberský. Ten je pohřben v kapitulní síni kláštera, dnešní Leopoldově kapli, kde se jeho hrob stal poutním místem. Za vévody Leopolda VI. kolem roku 1200 získal Klosterneuburg funkci rezidence Babenberků. Leopold VI. nechal postavit nejen nový palác, ale i svou palácovou kapli, která je považována za první gotickou stavbu v Rakousku. O pár desítek let později byly části kláštera, např. křížová chodba, přestavěny v tomto stylu. Kulturní rozkvět zažil klášter zejména v první polovině 14. století za probošta Štěpána, který zadal řadu uměleckých a renovačních prací. Byla…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://de.wikipedia.org/wiki/Stift_Klosterneuburg, 25.6. 2022

Základní informace místa
ID místa: 16457
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.6.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama