klášter salesiánů s kostelem Navštívení Panny Marie

Salesianerinnenkloster und kirche Heimsuchung Mariens, Wien/Vídeň
Rozsáhlý barokní klášter založila Amálie Vilemína Brunšvicko-Lüneburská, vdova po císaři Josefu I. Základní kámen byl položen 13.5.1717. Stavební práce probíhaly až do r. 1728. V letech 1782-1786 provedl úpravy Johann Ferdinand Hetzendorf von Hohenberg a v r. 1806 Lorenz Lechner.
Hlavní obrázek místa
Klášter ze severozápadu
© Luděk Vláčil 12/2019
Vídeň (německy Wien) je hlavní město Rakouska ležící na území spolkové země Dolní Rakousy. Vídeň, rozkládající se kolem řeky Dunaj, je největším rakouským městem a politickým, hospodářským i kulturním centrem. Město má dnes přibližně 1,8 milionu obyvatel. Vídeň má mnoho památek a její historické centrum bylo v roce 2001 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Hodnotné historické objekty se ale nacházejí i mimo centrum. Jedná se převážně o šlechtická sídla a sakrální stavby. V ulici Rennweg nedaleko Belvederu se nachází rozsáhlý klášterní komplex salesiánů s kostelem Navštívení Panny Marie a zahradou.
Luděk Vláčil, 22.2. 2020
popis

Klášter navrhl architekt Donato Felice d´Allio. Uprostřed je centrální oválná budova kostela Navštívení Panny Marie s ​​vysokou kupolí. Stropní malba „Nanebevzetí Panny Marie“ pochází od Giovanniho Antonio Pellegriniho. Klášterní komplex se skládá z osmi nádvoří. K Belvederu obrácená část tvoří „Kaiserinnentrakt“, který obývala císařovna Amalie. Za klášterem jsou rozsáhlé zahrady ležící mezi botanickou zahradou Vídně a zahradou Belvederu. Před klášterem směrem k ulici Rennweg je čestné nádvoří. Vstupní brána na Rennwegu je vybaven velkolepými kovanými železnými mřížemi pocházejícími z doby kolem roku 1730 a nad ním je kazeta s erbem císařovny Amalie. Varhany kostela postavil v roce 1890 varhanář Johann M. Kauffmann.

Luděk Vláčil - zdroj: https://de.wikipedia.org a další, 7.4. 2020

historie

Rozsáhlý barokní klášterní komplex s kostelem Navštívení Panny Marie, osmi nádvořími a zahradou založila Amálie Vilemína Brunšvicko-Lüneburská, vdova po císaři Josefu I., jelikož ve Vídni nenalezla vhodný klášter pro svůj odchod do ústraní. Stavbu navrhl architekt Donato Felice d’Allio. Základní kámen kláštera byl položen 13. května 1717. Přesně o dva roky později dne 13. května 1719 došlo k vysvěcení klášterního kostela Navštívení Panny Marie a převzetí areálu řeholnicemi za slavnostní účasti císařovny a jejích dcer. Stavební práce byly dokončeny až v roce 1728. V klášteře byla zřízena také škola a internát pro mladé dívky z chudých šlechtických rodin a vyšší střední třídy, pro které v té době ve Vídni neexistovala odpovídající vzdělávací instituce. Amálie žila v klášteře až do své smrti 10. dubna 1742. Byla pohřbena v hrobce kláštera mezi řádové sestry. V letech 1782-1786 provedl úpravy Johann Ferdinand…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj:https://www.salesianerinnen.at a další, 7.4. 2020

Půdorys místa

Klášter salesiánů s kostelem Navštívení Panny Marie a s částí zahrady
© Luděk Vláčil 04/2020
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Rakousko, Vídeň,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 14560
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.4.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama