Nejvyšší hora české části Šumavy (1378 m). Na vrcholu žulové skály a balvany. Nádherné výhledy k jihu (Alpy) a západu (Lipno, Blanský les). Okolní lesní porosty silně zničeny polomy a kůrovcem.
Hlavní obrázek místa
Skalní blok na vrcholu
© Jiří Cukr, 07/2009
Nejvyšší vrch české části Šumavy, 1378 m vysoký Plechý, se zdvihá západně od Nové Pece nedaleko přehrady Lipno (jeho masiv tvoří při pohledu od silnice mohutnou hradbu). Přístup je od Plešného jezera, kam vedou trasy okolo Schwarzenberského plavebního kanálu z Nové Pece a Jeleních Vrchů. Blíže je to ale z Rakouska (ves Oberschwarzenberg) a nejblíže a nejpohodlněji z Německa, z parkoviště na Třístoličníku (hřebenovka 5,5 km přes Trojmezí).
Jiří Cukr , 23.7. 2009

  popis

  Vrch Plechého je tvořen žulovým skalním blokem a balvany. Kvůli polomům a kůrovci, kteří mají na svědomí zánik kdysi vzrostlého smrkového lesa, se odtud otevírají nádherné výhledy. Vidět je celé šumavské podhůří na německé a rakouské straně a také Alpy. Z jihovýchodní přístupové cesty se otevře také vyhlídka na naše území (Knížecí Stolec, Blanský les, půlka Lipna).
  Jiří Cukr , 23.7. 2009
  Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Nová Pec

  Místa v okolí

   Stifterův obelisk
   Trojmezí
   Trojmezná
   Třístoličník
   vodní rozdělovač
   Hausberk
   kostel sv. Anny
   Stožecká kaple
   kostel sv. Markéty
   Knížecí stolec
   Volarské šance
  Základní informace místa
  ID místa: 8077
  Typ místa: příroda
  Podkategorie: vrch
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 24.9.2009
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama