Pomník nejslavnějšího pytláka Krušných hor.
Hlavní obrázek místa
© Radovan Smokoň 10/2006
Na křižovatce, před hraničním přechodem Hora sv. Šebestiána - Reitzenhaim do prava směrem na Kalek a po 200 m je po pravé straně u silnice nový pomník nejslavnějšího pytláka z Krušných hor.
8.10. 2006
popis

Carl Heinrich Stilpner byl krušnohorský lidový hrdina Voják, hajný (ochranář divoké zvěře), pašerák, továrník a umělec života je jistě nejvíce legendami opředaná a zároveň diskutovaná osoba Krušnch hor. Mnohým je znám především jako odvážný lovec a ochránce chudých, jako saský „Robin Hood“. Přeci jen ale není vše, co se mu připisuje v románech a lidových divadelních kusech, skutečně doloženo. Carl Heinrich Stilpner žil v době dramatických změn (fr.revoluce, napoleonské války, začínající industrializace), která byla především v Sasku dobou sociálních nespravedlností. Mladí muži byli násilím odvlékáni na vojnu. Díky staletí starému neprůhlednému systému různých zástav, služeb, dávek a cel byl zajištěn příjem horní vrstvy. Rolníků a sedlákům zbylo ve špatných letech (při špatné sklizni) sotva na vlastní obživu. Obyvatelstvo na venkově hladovělo, zatímco lesy byly plné divoké zvěře – té se nesměl nikdo dotknout, patřila kurfiřtům. Povstání…  číst dále

Radovan Smokoň, 13.10. 2006

historie

Karl Stülpner, původně Carl Heinrich Stilpner, narozen 30. září 1762 v Německém Scharfensteinu kde 24. září 1841 zemřel. Voják pytlák, podloudník i fabrikant. Ochránce chudých. Byl přezdíván saský Robin Hood.

Radovan Smokoň, 8.10. 2006

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Hora Svatého Šebestiána

Místa v okolí

 Hirtstein
 železniční most
 Dieterova štola
 kostel sv. Kryštofa
 kostel sv. Václava
 kamenný kříž
 Blatno
 smírčí kříž
 Hausberk
 Hasištejn
 Bergrutsch
 Skřivánčí vrch
 hradiště u Černovic
 Najštejn
 hrad u Brandova
 Ahníkov
 Eduardova skála
 kostel sv. Martina
 dům čp. 309
 kostel sv. Barbory
 kostel Všech svatých
 sousoší Kalvarie
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 radnice
 Kamencové jezero
 železárna
 kostel sv. Terezie
 kostel sv. Mikuláše
 vápenka
Základní informace místa
ID místa: 4658
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.10.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama