
Klášterní bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Evangelisty má trojlodní dispozici na půdorysu latinského kříže se dvěma věžemi v průčelí a se dvěma řadami kaplí v bočních lodích. Opatská bazilika Waldsassen byla postavena v letech 1682 až 1704. Významní stavitelé kostelů Georg Dientzenhofer a Abraham Leuthner vytvořili jeden z největších barokních kostelů v Bavorsku. Bývalá krypta pro cisterciácké mnichy pod bazilikou je jednou z největších klášterních krypt v Německu a ukazuje hrobové zdi a chodby. Je ale přístupná pouze pro skupinové zájezdy. V bazilice stojí za zmínku také varhany se 103 registry, jedny z největších v Evropě. K místním kulturním vrcholům patří vynikající církevní koncerty v bazilice, komorní koncerty a příležitostné koncerty v knihovní síni kláštera. Na základě historie baziliky jako hlavního díla jihoněmeckého baroka, byl kostel povýšen r. 1969 papežem Pavlem VI.… číst dále
Klášter ve Waldsassen ve středověku patřil k tzv. Chebsku. Mužský klášter řádu cisterciáků byl založen roku 1133. Roku 1571, v období vrcholící náboženské reformace, byl klášter zrušen. Roku 1669 bylo zde ustanoveno převorství a po dalším ekonomickém růstu se klášter roku 1690 vrátil ke statutu opatství. V letech 1682 - 1704 byl přestavěn klášterní kostel a vyzdoben. Jako architekti byli povoláni bratři Dientzenhoferové. Přestavěli kostel, konvent, hospodářské budovy a opatský zámek, který v současnosti slouží jako Dům sv. Josefa pro hosty. Roku 1803 byl mužský klášter v souvislosti s bavorskou státní reformou církevních institucí zrušen. Roku 1828 budovy koupil chebský obchodník Wilhelm Rother a zřídil v nich kartounku. Roku 1863 došlo k obnovení kláštera pro ženskou větev řádu, vedou jej cisterciačky, ale nepodléhají správě řádu, jsou podřízeny arcibiskupství v Řezně
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.