morový sloup se sousoším sv. Trojice

morový stĺp so súsoším sv. Trojice, Banská Štiavnica
Původně jednoduchý barokní morový sloup byl vybudovaný na znamení vděku za překonání morové epidemie v l. 1710-1711. Podle návrhu Dionýza Stanettiho byl v l.1759-1764 přestavěn do současné podoby. V l. 1974-1981 proběhla kompletní rekonstrukce, při níž byly sochy nahrazeny replikami.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2017
Morový sloup se sousoším sv. Trojice je dominantou banskoštiavnického náměstí svaté Trojice a patří k nejdůležitějším památkám města. Nejvýraznějšími dominantami města jsou však Nový zámok, Starý zámok a kalvárie. K návštěvě Banské Štiavnice je vhodné si udělat více času, ne náhodou je totiž jeho historická část s množstvím hodnotných památek zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Město patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším na Slovensku.
Luděk Vláčil, 16.10. 2017
historie

Dominantou náměstí sv. Trojice v Banské Štiavnici je morový sloup se sousoším sv. Trojice. Město jej nechalo vybudovat na znamení vděku za překonání morové epidemie v letech 1710-1711. Původní jednoduchý morový sloup byl v letech 1759-1764 honosně přestavěn podle návrhu Dionýza Stanettiho. Na podstavec byly umístěny sochy šesti morových světců a patronů horníků: sv. Šebestián, sv. František Xaverský, sv. Barbora, sv. Roch, sv. Kateřina a sv. Jozef. V letech 1974-1981 proběhla kompletní rekonstrukce, při níž byly sochy nahrazeny replikami. Originály jsou vystaveny v kapli Starého zámku.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.banskastiavnica.sk a další, 16.10. 2017

Slovensko, Banskobystrický,  Banská Štiavnica  ( BS ),

Místa v okolí

 Hellenbachův dům
 Starý zámok
 radnice
 Joergesův dům
 Nový zámok
 židovský hřbitov
 Glanzenberg
 sýpka
 Svätý Anton
 Sitno
 Sitno
 Žarnovica
 Šášov
 Žiar nad Hronom
 Revište
 Ostrá Lúka
 evangelický kostel
 Vartovka
Základní informace místa
ID místa: 13437
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.10.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama