Joergesův dům

Joergesov dom, Banská Štiavnica
Jednoposchoďový renesanční dům byl postaven v 1. polovině 16. století. Dvorní trakt objektu až do výšky prvního patra byl přistavěn r. 1567. V 18. století proběhly úpravy interiéru a kolem dvora vznikly arkády. Průčelí bylo upraveno v polovině 19. století. Dnes slouží jako kavárna.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2017
Joergesův renesanční dům stojí s mnoha dalšími honosnými budovami na banskoštiavnickém náměstí svaté Trojice, kterému dominuje morový sloup. Dům slouží jako hotel a kavárna Gavalier. Nejvýraznějšími dominantami města jsou však Nový zámok, Starý zámok a kalvárie. K návštěvě Banské Štiavnice je vhodné si udělat více času, ne náhodou je totiž jeho historická část s množstvím hodnotných památek zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Město patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším na Slovensku.
Luděk Vláčil, 5.11. 2017
historie

Jednoposchoďový renesanční dům na náměstí svaté Trojice byl vybudován v 1. polovině 16. století. Dvorní trakt objektu až do výšky prvního patra vznikl roku 1567, o čemž svědčí datování kamenného portálu v prvním poschodí. V 18. století proběhly úpravy interiéru a kolem dvora byly vybudovány arkády. Průčelí bylo naposledy upraveno v polovině 19. století. Půlkruhový vstupní portál je zdoben kanelovými hlavicemi pilastrů. Nad průchodem a v místnostech jsou valené klenby s lunetami. Ve dvoře je dvoupatrové křídlo s kamennými profilovanými nadokenními římsami. Na počátku 19. století tento dům patřil významnému banskobystrickému lékaři Michalu Heinrichovi. Na počátku 20. století v budově byla Joergesova tiskárna. V roce 1993 se stal majetkem společnosti Joergesov dom. Následně proběhla jeho rekonstrukce trvající až do roku 2012. V současnosti slouží jako hotel a kavárna Gavalier (kavalír).

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.banskastiavnica.sk a další, 5.11. 2017

Slovensko, Banskobystrický,  Banská Štiavnica  ( BS ),

Místa v okolí

 Starý zámok
 Hellenbachův dům
 radnice
 Glanzenberg
 Nový zámok
 židovský hřbitov
 sýpka
 Svätý Anton
 Sitno
 Sitno
 Žarnovica
 Šášov
 Žiar nad Hronom
 Revište
 evangelický kostel
 Ostrá Lúka
 Vartovka
Základní informace místa
ID místa: 13697
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.11.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama