zámek Žiar nad Hronom

Biskupský kaštieľ, Svätý Kríž nad Hronom
Žiarský renesančně-barokní kaštěl (zámek) nechal kolem r. 1631 na místě staršího sídla vybudovat ostřihomský arcibiskup kardinál Péter Pázmány. V letech 1776-1941 zámek sloužil jako letní sídlo a rezidence biskupů. Později využíván převážně ke školským účelům.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2020
Žiar nad Hronom (do r. 1955 Svätý Kríž nad Hronom; něm. Heiligenkreuz an der Gran; maď. Garamszentkereszt) je okresní město ležící na středním Slovensku v Banskobystrickém kraji v Žiarské kotlině na břehu řeky Hron, obklopené Kremnickými a Štiavnickými vrchy a pohořím Vtáčnik. Nejvýznamnější dominantou je renesančně-barokní kaštiel (slovensky kaštieľ - jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku u nás označovaný jako zámek [popřípadě tvrz]) stojící ve východní části města na pravém břehu Hronu. K dalším památkám patří například kostel Povýšení svatého Kříže. Nedaleko města stojí zřícenina hradu Šášov.
Luděk Vláčil, 16.8. 2017
popis

Celý areál žiarského biskupského letního sídla o rozloze 6141 m2 se skládá ze zámku, samostatných hospodářských budov a parku. Vlastní zámek, zabírající plochu 2620 m2, je renesančně-barokní bloková traktová, částečně podsklepená čtyřkřídlá budova s dvěma převýšenými nárožními věžemi zakončenými pseudogotickým cimbuřím. Tyto prvky jsou v kontrastu s klasicistně laděnou fasádou kaštěla. Čelní část je dvojposchoďová a ostatní jsou jednoposchoďové. Na fasádách prvního poschodí je zachovalé barokní členění oken. Původně měl zámek půdorys písmene U. Dnes je nádvoří s arkádovou chodbou uzavřeno ze všech stran. Přes dřívější příkop vede přemostění přes portál do klenutého vestibulu. Na počest Štefana Moyzesa je od roku 1987 v zámku pietní místnost a na čelní fasádě pamětní tabule věnovaná jeho památce. Vlevo od zámecké budovy jsou hospodářské objekty. Zámecký park doplňuje terasovitá zahrada a nádrž s plastikou, k níž vede vodní…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Hrady, zámky a kaštiele na slovensku, E. Križanova a B. Puškova, Šrot, Bratislava 1990. a další, 15.8. 2017

historie

První prokazatelná zmínka o Svätém Kríži nad Hronom (dnes Žiar nad Hronom) je v listině z roku 1246, v níž mu ostřihomský arcibiskup Štefan Vanča uděluje práva zeměpanského městečka. Již v 15. století, v neklidných dobách, kdy okolí ovládal Jan Jiskra z Brandýsa, bývalo kolem kostela opevnění chránící cestu od Bojnic na Pohroní. Po sepsání mírové smlouvy mezi Janem Jiskrou a Janem Hunyadim v roce 1452 byla tato pevnost zbořena. Poté měla ve Svätém Kríži nad Hronom pevnostní charakter pravděpodobně pouze stavba stojící v místě dnešního kaštěla (zámku). O původní stavbě není příliš známo. Patrně se jednalo o tvrz. Později sídlo obýval strůjce protihabsburského povstání Štěpán Bočkaj. Dne 8. listopadu 1605 mu sem přišli Kremničané vzdát hold po útocích povstaleckého vojska na Kremnici, kterému velel kapitán František Rédei. Po Bočkajově smrti v roce 1606 a skončení nepokojů bylo zdevastované sídlo, o němž se dá…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.najkrajsikraj.sk., http://www.ziar.sk., 700 slovenských hradov, zámkov, kaštieľov, panských sídel a pevností. J. Lacika, Ikar 2010., Hrady, zámky a kaštiele na slovensku, E. Križanova a B. Puškova, Šrot, Bratislava 1990.,, 16.8. 2017

Půdorys místa

zámecký areál (výřez)
zdroj:https://mapy.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Banskobystrický,  Žiar nad Hronom  ( ZH ),

Místa v okolí

 Šášov
 Revište
 Glanzenberg
 Joergesův dům
 Starý zámok
 Kremnica
 Hellenbachův dům
 radnice
 Ostrá Lúka
 evangelický kostel
 Nový zámok
 židovský hřbitov
 Žarnovica
Základní informace místa
ID místa: 13425
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.8.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama