kostel Nanebevzetí Panny Marie

klášter dominikánů s kostelem sv. Mikuláš, kostel s farou, německý kostel, Banská Štiavnica
V r. 1275 byl starší románský kostel předán dominikánům, kteří u něj založili klášter. Později sloužil evangelikům, následně jezuitům a od r. 1773 piaristům. Od r. 1776 chrám slouží jako farní. Klášter byl zbořen v r. 1933. U kostela je farní budova z 18. století spojená s areálem dřevěnou chodbou.
Hlavní obrázek místa
Kostel a fara (vpravo), kterou s areálem kostela spojuje krytá dřevěná chodba.
Na prostranství za kostelem stával klášter.
© Luděk Vláčil 08/2020
Slovenské město Banská Štiavnica (německy Schemnitz, maďarsky Selmecbánya) leží v Banskobystrickém kraji. Štiavnica má mnoho památek a jeho historické centrum je zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Díky tomu také Banská Štiavnica patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším městům na Slovensku. Největší z četných sakrálních staveb města je římskokatolický farní kostel Nanebevzetí Panny Marie s honosnou farou.
Luděk Vláčil, 12.1. 2022
popis

Stavba je v jádru jednou z nejlépe dochovaných románských trojlodních bazilik s příčnou lodí na Slovensku. Ze staršího zařízení kostela z 1. poloviny 18. století se dochovaly boční oltáře sv. Františka Xaverského a sv. Ignáce z Loyoly s obrazy od J. Grasmaira z r. 1729. Z 18. století se zachovaly i nástropní malby v presbytáři a kostelní lavice ve všech lodích. Je zde umístěn pozdně barokní obraz sv. Josefa z r. 1770 od Antona Schmidta a obraz sv. Michaela archanděla od T. Pestyho z r. 1850. Dále pozdně barokní křtitelnice, čtyři barokně-klasicistní zpovědnice ze 2. poloviny 18. století, nad kterými jsou umístěny reliéfy s motivy Marnotratný syn, Marie Magdaléna myje Kristovi nohy, Kristus a setník a Kristus předává Petrovi klíče. Varhany jsou barokně-klasicistní z r. 1882, vyrobené firmou Rieger z Budapešti. Hlavní oltář z r. 1806 je klasicistní s obrazem Nanebevzetí Panny…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://banskastiavnica.fara.sk/web/index.php/kostoly/farsky-kostol a další, 12.1. 2022

historie

Dodnes není objasněno, proč v Banské Štiavnici vznikly necelých 500 m od sebe dvě velké románské baziliky. Kostel Nanebevzetí Panny Marie, tehdy zasvěcený sv. Mikuláši, byl zřejmě postaven někdy v první třetině 13. století z přesně opracovaných kvádrů zeleného andezitu. Původní dispozice měla podobu trojlodní baziliky s příčnou lodí (transeptem), se čtvercovou věží, čtvercovým chórem a polygonální střední apsidou, kterou doplňovaly půlkruhové boční apsidy. V písemných pramenech se kostel sv. Mikuláše zmiňuje roku 1275, kdy měl být předán (nebo vrácen) žebravé řeholi dominikánů. Dominikáni dostali již existující a v tom čase zřejmě nevyužívaný románský kostel, vedle něhož začali budovat již gotický klášter. Výstavbu výrazně ztěžoval svažitý terén, který omezil původní klášter na dvě křídla, severní a východní. Výškový rozdíl mezi klášterním rajským dvorem a podlahou kostela dosahoval až 2,5 metru. Rajský dvůr byl ze tří stran obklopen…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://apsida.sk/c/1238/banska-stiavnica-farsky-kostol, https://alfa.stuba.sk/wp-content/uploads/2020/02/2_2019_Vošková_Štiavnica.pdf a další, 12.1. 2022

Půdorys místa

Kostel a zaniklý klášter
© zdroj: 2_ArchaeologiaHistorica_21-1996-1_20.pdf
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Banskobystrický,  Banská Štiavnica  ( BS ),

Místa v okolí

 Hellenbachův dům
 radnice
 Nový zámok
 židovský hřbitov
 Joergesův dům
 Starý zámok
 Glanzenberg
 sýpka
 Svätý Anton
 Sitno
 Sitno
 Žarnovica
 Šášov
 Žiar nad Hronom
 Revište
 evangelický kostel
 Ostrá Lúka
 Dobrá Niva
 Vartovka
Základní informace místa
ID místa: 15499
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama