kostel Panny Marie Sněžné

Frauenberský kostol, kostol Panny Márie Snežnej, Banská Štiavnica
Gotický kostel Panny Marie Sněžné vznikl v r. 1580 rozšířením původní kaple, kterou nechal v r. 1512 postavit hrabě Erasmus Rossel. V 18. století barokně upraven. Během II. světové války kostel vyhořel a dnes slouží jako smuteční dům.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2020
Město Banská Štiavnica (německy Schemnitz, maďarsky Selmecbánya) se nachází na středním Slovensku v Banskobystrickém kraji. Ve městě je mnoho památek a jeho historická část je zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Banská Štiavnica patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším městům na Slovensku. Jednou z četných sakrálních staveb města je bývalý římskokatolický gotický kostel Panny Marie Sněžné stojící nedaleko pevnosti Nový zámok. Kostel je ve vlastnictví města a slouží jako smuteční dům, v jeho sousedství se nachází hřbitov nazývaný Frauenberský, podle něhož se kostel někdy nazývá. Mše se zde neslouží.
Luděk Vláčil, 4.9. 2020
historie

Jednolodní pozdně gotický kostel Panny Marie Sněžné, nazývaný také Frauenberský, vznikl rozšířením původní kaple, kterou nechal nedaleko kopce Frauenberg v roce 1512 postavit bohatý důlní těžař hrabě Erasmus Rossel. Rozšiřující přestavba proběhla v roce 1580, kdy byla ke kapli na náklady města přistavěna loď s polygonálním presbytářem. Strop presbytáře byl vyzdoben výjimečnou krouženou žebrovou klenbou. Předpokládá se, že jejím projektantem byl hlavní stavitel Franz Anton Pilgram, který působil v této oblasti. V 18. století byla na sedlovou střechu lodě přistavěna dřevěná barokní věžička se šindelovou střechou. V roce 1896 nahradil nový novogotický oltář se sochami Panny Marie, sv. Imricha a sv. Štěpána původní barokní oltář z roku 1717. Během II. světové války kostel vyhořel. Požár tehdy zničil střechu i dřevěnou barokní věžičku, která byla při opravě v letech 1947-1950 nahrazena kovovým křížem. Kostel v současnosti vlastní…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.banskastiavnica.sk, https://sk.wikipedia.org a další, 4.9. 2020

Půdorys místa

půdorys kostela
© Súpis pamiatok na Slovensku; zv. 1. A - J, Obzor, Bratislava 1967
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Banskobystrický,  Banská Štiavnica  ( BS ),

Místa v okolí

 Nový zámok
 židovský hřbitov
 radnice
 Hellenbachův dům
 Joergesův dům
 Starý zámok
 Glanzenberg
 Svätý Anton
 sýpka
 Sitno
 Sitno
 Žarnovica
 Šášov
 Revište
 Žiar nad Hronom
 evangelický kostel
 Ostrá Lúka
 Vartovka
Základní informace místa
ID místa: 15180
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.9.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama