kostel Panny Marie Sněžné

Frauenberský kostol, kostol Panny Márie Snežnej, Banská Štiavnica
Gotický kostel Panny Marie Sněžné vznikl v r. 1580 rozšířením původní kaple, kterou nechal v r. 1512 postavit hrabě Erasmus Rossel. V 18. století barokně upraven. Během II. světové války kostel vyhořel a dnes slouží jako smuteční dům.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2020

Graficke pismenko Město Banská Štiavnica (německy Schemnitz, maďarsky Selmecbánya) se nachází na středním Slovensku v Banskobystrickém kraji. Ve městě je mnoho památek a jeho historická část je zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Banská Štiavnica patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším městům na Slovensku. Jednou z četných sakrálních staveb města je bývalý římskokatolický gotický kostel Panny Marie Sněžné stojící nedaleko pevnosti Nový zámok. Kostel je ve vlastnictví města a slouží jako smuteční dům, v jeho sousedství se nachází hřbitov nazývaný Frauenberský, podle něhož se kostel někdy nazývá. Mše se zde neslouží.
Luděk Vláčil, 4.9. 2020

  historie

  Jednolodní pozdně gotický kostel Panny Marie Sněžné, nazývaný také Frauenberský, vznikl rozšířením původní kaple, kterou nechal nedaleko kopce Frauenberg v roce 1512 postavit bohatý důlní těžař hrabě Erasmus Rossel. Rozšiřující přestavba proběhla v roce 1580, kdy byla ke kapli na náklady města přistavěna loď s polygonálním presbytářem. Strop presbytáře byl vyzdoben výjimečnou krouženou žebrovou klenbou. Předpokládá se, že jejím projektantem byl

  Luděk Vláčil - zdroj: http://www.banskastiavnica.sk, https://sk.wikipedia.org a další, 4.9. 2020


  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

  Hrady a zámky

  Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

  Slovensko, Banskobystrický,  Banská Štiavnica  ( BS ),
  OOO