Původně šlechtický, později královský strážní hrad na břehu Hronu, jehož počátky sahají až do poloviny 13. století. Rozsáhlé přestavby probíhaly hlavně ke konci 15. a v počátku 16. století (přehradí, nová bateriová věž). Opuštěn od 18. století.
Hlavní obrázek místa
Pohled od jihu
© Vojtěch Kadaňka, 01/2010
Na hrad vede zelená turistická značka ze Šášovského Podhradia, která pak pokračuje dál po hřebeni a končí v Hronske Dubrave. Ze Šášovského Podhradia vede modrá značka na nádraží ve Ždiaru nad Hronom. Autem je příjezd odbočkou od hlavní silnice mezi Ždiarem a Zvolenem.
Ivka, 13.3. 2010
popis

Hrad najdeme na úzkém skalnatém bradlu, které vybíhá z hřebene Štiavnických vrchů a je odděleno mělkým sedlem. V polovině 15. století – v době sporů o uherský trůn – byla asi 200 metrů od hradu (na mírně stoupajícím hřebeni za sedlem) vybudována předsunutá pevnůstka. Měla pětiboký tvar a obíhal ji val. Dvouprostrový palác stával ve východní (nejvyšší) části dispozice. V jednom místě akropole (skalního stupně v nejvyšší partii hradu) je dochováno masivní kvádrové zdivo, které by mohlo být pozůstatkem prvotní (ještě románské, či raně gotické) věže. Pozdně gotické rozšíření paláce překrylo původní vyzděnou cisternu (nová byla zřízena pod skalním výběžkem na nádvoří) a také mu zřejmě ustoupila i původní věž. V severozápadní části dispozice byl po roce 1465 postaven nový pozdně gotický palác. Dominantou zřícenin hradu je oblá věž v jihozápadním cípu. Jde o bateriovou věž s komorami pro děla v každém patře, která…  číst dále

Ivka (M. Plaček, M. Bóna: Encyklopedie slovenských hradů, Libri, Praha 2007), 13.3. 2010

historie

Z nemnohých hradů v údolí Hronu na skále nad řekou čnějí zbytky Šášovského hradu. Nedaleko naproti němu, na druhé straně řeky, odbočuje z dálnice cesta k známému banskému městu Kremnici. Hradní zdi v minulosti chránili spolu s hradem Reviště tuto cestu, která spojovala banská města a v těchto místech vstupovala do údolí Hronu. Nejstarší části hradu jsou z druhé půlky 13. století a byly víc než jednou přestavované. Hradní zdi se musely přizpůsobit terénu, a tak strážní věž předhradí byla na čele skalní vyvýšeniny a pod ní vstup z předhradí do horního hradu. Šášov měl malé, ale dobré opevnění a jeho zdi dodnes svědčí o technické zručnosti jeho stavitelů. Byl však jedním z nejznámějších sídel loupežných šlechticů, kterým nestačila práce a dávky poddaných, takže na místo ochrany raději plenili okolí, zejména majetky banských měst. V roce 1677 hrad těžko poškodili Thökölyho vojáci. Opravit ho už neměl kdo,…  číst dále

Vojtěch Kadaňka , 9.1. 2010

Další texty historie

Půdorys místa

Terénní náčrt hradu a hrubá analýza vývoje, 1 - možný zbytek původní věže; 2 - gotický hrad 13. a 14. století; 3 - poslední třetina 15. století; 4 - první třetina 16. století; 5 - pravděpodobná bateriová věž
© M. Plaček, M. Bóna: Encyklopedie slovenských hradů, Libri, Praha 2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Banskobystrický,  Žiar nad Hronom  ( ZH ),

Místa v okolí

 Žiar nad Hronom
 Ostrá Lúka
 evangelický kostel
 Glanzenberg
 Joergesův dům
 Hellenbachův dům
 radnice
 Starý zámok
 židovský hřbitov
 Nový zámok
 Kremnica
 Revište
 Žarnovica
 Dobrá Niva
Základní informace místa
ID místa: 8676
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.3.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama