Hellenbachův dům

Hellenbachov dom, Berggericht, Banská Štiavnica
Dům vznikl koncem 16. století spojením dvou starších budov z 15. století. Od poslední třetiny 17. století palác patřil významné rodině barona Jana Gottfrieda Hellenbacha. V letech 1792-1854 sloužil jako distriktuální důlní soud, později Důlní kapitanáta, poté Hornická akademie a dnes muzeum.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2017
Hellenbachův dům (též Berggericht) stojí s mnoha dalšími honosnými budovami na banskoštiavnickém náměstí svaté Trojice, kterému dominuje morový sloup. V suterénu budovy Berggericht se nachází spojené Informační centrum Města Banská Štiavnica a Slovenského báňského muzea. Na nádvoří budovy ústí štola Michal, která byla adaptována na sklepní prostory. Součástí prohlídky, která trvá přibližně 45 minut je i část podzemí. Nejvýraznějšími dominantami města jsou však Nový zámok, Starý zámok a kalvárie. K návštěvě Banské Štiavnice je vhodné si udělat více času, ne náhodou je totiž Banská Štiavnica spolu s technickými památkami v okolí zapsáno do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Město patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším na Slovensku.
Luděk Vláčil, 30.10. 2017
historie

Na místě dnešní budovy stály koncem 15. století dva kamenné pozdně goticko-renesanční měšťanské domy, s velkými prostory pro obchodování a s otevřenými dvory, kde se nacházela studna. Tyto domy patřily bohatým těžařům. V období renesance koncem 16. století byly domy spojeny v jeden celek a sjednoceny s uliční dispozicí. Na nároží vznikl patrový kruhový arkýř na jednom sloupu. Od poslední třetiny 17. století tento palác patřil významné rodině barona Jana Gottfrieda Hellenbacha (1659-1728), který byl jedním z nejbohatších obyvatel Slovenska. Tento lékař, přívrženec Františka Rákociho II., majitel dolů, pivovarů, domů a rozsáhlých pozemků po celém Slovensku, byl v letech 1698-1708 hlavním komorským hrabětem (grófem) i hlavou místních evangelíků. Podle něj bývá budova nazývána Hellenbachův dům. Koncem 18. století se majitelé střídali a dům chátral. Proto Hlavní komorskogrófský úřad v Banské Štiavnici rozhodl do budovy umístit…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.banskastiavnica, skhttp://www.muzeumbs.sk/berggericht/ a další, 6.11. 2017

Slovensko, Banskobystrický,  Banská Štiavnica  ( BS ),

Místa v okolí

 Starý zámok
 Joergesův dům
 radnice
 Nový zámok
 židovský hřbitov
 Glanzenberg
 sýpka
 Svätý Anton
 Sitno
 Sitno
 Žarnovica
 Šášov
 Žiar nad Hronom
 Revište
 Ostrá Lúka
 evangelický kostel
 Vartovka
Kontaktní informace
Nám. sv. Trojice 6, 969 01 Banská Štiavnica
Tel: 045/692 05 36
geobadatelna@muzeumbs.sk
Základní informace místa
ID místa: 13696
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 11.11.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama