kostel sv. Kateřiny Alexandrijské

kostol sv. Kataríny Alexandrijskej, Banská Štiavnica
Kostel postavený v pozdněgotickém slohu v l. 1488-1491 byl slavnostně vysvěcen 16. listopadu 1500. V r. 1555 se stal kostelem farním. Od r. 1658 je nazýván „slovenský“, protože se v něm začalo kázat slovensky. V 18. stol. byl interiér upraven barokně a koncem 19. stol. novogoticky.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2017
Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské se nachází na Slovensku v Banskobystrickém kraji ve středu okresního města Banská Štiavnica (německy Schemnitz, maďarsky Selmecbánya) mezi dnešním náměstím sv. Trojice a ulicí Andreje Kmeťa. Kostel stojí ve svahu a uzavírá dolní část náměstí sv. Trojice. Stavba je orientována přibližně severozápadně – jihovýchodně. Mimo pravidelné bohoslužby je kostel pro turisty otevřen v době letní sezóny v návštěvních hodinách. Historická část města s množstvím hodnotných památek je zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Banská Štiavnica patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším městům na Slovensku.
Luděk Vláčil, 17.6. 2017
popis

Jednolodní kostel sv. Kateřiny Alexandrijské má loď zaklenutou pozdněgotickou hvězdicovou klenbou, která přechází do presbytáře. Loď lemují po obou stranách boční kaple, které jsou oproti ní o polovinu nižší. Nad portálem v předsíni se nachází malba s trojicí erbů – uherským, města Banská Štiavnica a mezi nimi dole je menší erb hlavního donátora stavby Pavla Rubigalla. Pod kostelem je krypta, do níž byly pochováváni rychtáři a jiní významní měšťané. Dvě sochy sv. Barbory a sv. Kataríny ze starého oltáře se nacházejí v Galerii Jozefa Kollára. V severní předsíni kostela je umístěna socha Ukřižování Krista z pol. 90. let 15. stol. Na severní stěně je socha Madony z r. 1506. Nejvzácnější je však pozdněgotická malba Posledního soudu pokrývající celou jižní stěnu presbytáře.

Luděk Vláčil - zdroj: http://banskastiavnica.fara.sk a další, 17.6. 2017

historie

První písemná zmínka o Banské Štiavnici pochází z roku 1156, kdy se vzpomíná jako terra banensium. Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské byl postaven z kamene v pozdněgotickém slohu v letech 1488-1491 na nezastavěné ploše v centru města vedle radnice. Dokončovací práce v interiéru trvaly až do roku 1500. Dne 16. listopadu 1500 byl kostel slavnostně vysvěcen Gregorem, vikářem ostřihomského arcibiskupství. V té době již ve městě stály dva starší chrámy - farní kostel Panny Marie (dnešní Starý Zámok) a dominikánský kostel sv. Mikuláše (současný farní kostel Nanebevzetí Panny Marie). V roce 1555 byla přistavěna západní renesanční předsíň. Vchod do kostela z předsíně zdobí kamenný portál, jenž byl do té doby hlavním vchodem. Téhož roku se kostel stal farním, protože bývalý farní kostel Panny Marie byl přestavěn na protitureckou pevnost – hrad Starý zámok. V době reformace v letech 1580-1672 byl kostel sv. Kateřiny evangelický. Od…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://banskastiavnica.fara.sk, https://sk.wikipedia.org a další, 17.6. 2017

Půdorys místa


© zdroj:https://cs.wikipedia.org
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Banskobystrický,  Banská Štiavnica  ( BS ),

Místa v okolí

 radnice
 Starý zámok
 Hellenbachův dům
 Joergesův dům
 Nový zámok
 židovský hřbitov
 Glanzenberg
 sýpka
 Svätý Anton
 Sitno
 Sitno
 Žarnovica
 Šášov
 Žiar nad Hronom
 Revište
 evangelický kostel
 Ostrá Lúka
 Vartovka
Základní informace místa
ID místa: 13438
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 18.6.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama