hrad Glanzenberg

Starý hrad, Staré mesto, Bana, Banská Štiavnica
Královský hrad k ochraně města i zlatých a stříbrných dolů vznikl v polovině 13. století. Někdy ve 14. století rozšířen. Hrad poničen při útoku v r. 1442 a při silném zemětřesení r. 1443. Následně byly objekty využívány ke zpracování rud a v 16. století zde bylo provizorní protiturecké opevnění.
Hlavní obrázek místa
pohled na pozůstatky mohutné obytné věže - donjonu
© Luděk Vláčil 06/2017
Archeologická lokalita zaniklého hradu, nesoucí na nejstarších mapách název Glanzenberg (třpytivá hora) nebo Bana, se rozkládá na rozsáhlém protáhlém hřebenu (794 m n. m.) asi 1 km severně od centra slovenského města Banská Štiavnica. V prostoru byly odkryty pozůstatky složitého a dosud ne zcela prozkoumaného opevněného souboru staveb, který byl dříve považován za předchůdce dnešního města ležícího v údolí. K lokalitě vede středně náročný naučný chodník (stezka), jehož celková délka je 3 km.
Luděk Vláčil, 4.7. 2017
popis

Zřejmě nejstarší čtyřboké jádro vzniklo na severozápadním vrcholku. V severním nároží stála věž postavená na půdorysu o rozměrech 10x6,5 m, k níž přiléhal obdélný útvar snad ohrazeného dvora, na jehož konci bylo obytné stavení se základnou 9,5x9 m. Jižně stála hradní kaple o rozměrech 8x3,5 m. Mohutná obytná věž (donjon) s rozměry 10x10 m stála o něco níž a přiléhala k ní další přístavba. Severně od věže se nacházela cisterna. Prostor mezi oběma útvary ohrazovala masivní hradba. Na plochém vrchu opodál, asi uprostřed celé lokality, stála ve 14. století rozsáhlá obdélná budova, snad s dalšími přístavbami. Další dvě stavby přiléhaly k hradbě na jihovýchodu.

Luděk Vláčil - zdroj: Encyklopedie slovenských hradů, Miroslav Plaček, Martin Bóna, Libri, 2007, Za tajomstvami zrúcanín II. Jaroslav Nešpor, Gu100, 2007 a další, 10.12. 2020

historie

Předpokládá se, že zlato a stříbro zde těžili již Keltové. Na přelomu 12. a 13. století byla lokalita s názvem Baňa osídlena horníky. Již v polovině 13. století vznikl na severozápadním vrcholku královský hrad, sloužící k ochraně města, jako sídlo královského úředníka a správce dolů, vojenské posádky, ale i jako sídliště horníků s mnoha technickými objekty ke zpracování rud. V minulosti byla lokalita mylně považována za předchůdce města Banská Štiavnica. Důležité bylo tedy zjištění, že název Staré město vznikl až v 18. století a starší označením lokality bylo Starý hrad (die altte Burg, vetus castrum). V letech 2009-2012 byl při archeologickém výzkumu odkryt půdorys středověké hradní kaple. Podle bohatého zastoupení výrazných fragmentů architektonických prvků, např. svorníky klenby, je kaple datována do 14. století stejně jako některé další objekty. Podle průzkumu byla kaple zničena kolem poloviny 15. století, což…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj:Encyklopedie slovenských hradů, Miroslav Plaček, Martin Bóna, Libri, 2007.,https://digilib.phil.muni.cz/bitstream/handle/11222.digilib/128333/2_ArchaeologiaHistorica_38-2013-2_9.pdf? a další, 9.12. 2020

Půdorys místa


sken z knihy: M. Plaček, M. Bóna, Encyklopedie Slovenských Hradů, Libri, Praha, 2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Banskobystrický,

Místa v okolí

 Joergesův dům
 Hellenbachův dům
 Starý zámok
 radnice
 židovský hřbitov
 Nový zámok
 sýpka
 Svätý Anton
 Sitno
 Sitno
 Šášov
 Žarnovica
 Žiar nad Hronom
 Revište
 Ostrá Lúka
 evangelický kostel
 Vartovka
Základní informace místa
ID místa: 13429
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.12.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama