Evangelický kostel postavený z podnětu Ostrolúckých byl dokončen v r. 1742 a 11. listopadu téhož roku vysvěcen. Pod kostelem se nachází hrobka Ostrolúckých, v níž je pochována i známá Adela Ostrolúcka. Kostel zničen na konci 2. světové války. Dnes pietní místo s památníkem a základy kostela.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2020
Obec Ostrá Lúka se nachází na středním Slovensku jihozápadně od města Zvolen. Obec je známá především díky zdejšímu šlechtickému rodu Ostrolúckých, zejména mladé Adele Ostrolúcké, jež se stala múzou Ľudovíta Štúra. Nejvýznamnější památkou obce je zámek (slovensky kaštieľ) výše zmíněného rodu a také rodová hrobka nacházející se pod pozůstatky evangelického kostela. Pietní místo je volně přístupné a je upraveno jako památník. Místo naleznete přes silnici od zámku.
Luděk Vláčil, 18.9. 2020
historie

První kostelík ve vsi zřejmě vznikl počátkem 14. století v raně gotickém slohu a stával severně od hřbitova. První písemnou zmínkou o farnosti a kostele Zjevení Páně je soupis papežských desátků z let 1332-1337. Tento později evangelický a po jistou dobu artikulární kostelík postihlo počátkem 18. století několik pohrom, po nichž přestal být využíván. Bohoslužby se následně konaly v prostorách zámku Ostrolúckých (Osztroluczky), které však svou velikostí nedostačovaly. Proto si také Štefan a Adam vymohli vybudování nového kostela nedaleko svého zámku. Stavba byla dokončena v roce 1742 a 11. listopadu téhož roku vysvěcena. Pod podlahou před oltářem se nacházela hrobka šlechtického rodu Ostrolúckých, v níž je pochována i známá Adela Ostrolúcka (1824-1853), jenž byla múzou Ľudovíta Štúra. Adela zemřela ve Vídni ve svých 28 letech na tyfus. Po převezení ostatků do Ostré Lúky se konalo rozloučení před zámkem, jelikož kostel svými…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://apsida.sk/c/1502/ostra-luka, https://zurnal.pravda.sk a další, 16.9. 2020

Slovensko, Banskobystrický,  Zvolen  ( ZV ),

Místa v okolí

 Ostrá Lúka
 Dobrá Niva
 Zvolenský zámok
 Šášov
 Hronsek
 Hronsek
 Zolná
 kostel sv. Matouše
 Glanzenberg
 Žiar nad Hronom
 Joergesův dům
 Nový zámok
 radnice
 Hellenbachův dům
 židovský hřbitov
 Starý zámok
 sýpka
 Svätý Anton
Základní informace místa
ID místa: 15182
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.9.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama