
Kostel byl jednolodní orientovanou stavbou s užším presbytářem a pětibokým polygonálním závěrem. Před západním průčelím je vysunutá čtverhranná věž. Presbytář byl od lodi oddělen triumfálním obloukem. Do lodi se vstupovalo hrotitým gotickým portálem na jižní straně. Další vedlejší vstup byl také z přízemí věže. Severní stranu lodě a nároží presbytáře podpíraly opěrné pilíře. Na severní straně presbytáře byla obdélná sakristie. Věž a severozápadní část lodě jsou dnes silně nakloněny. V plné výšce západního průčelí má věž vertikální trhlinu. Loď měla vysokou sedlovou střechu krytou šindelem. Otisk střechy je dosud patrný na věži. Po obou stranách věže jsou také obě části střešního štítu. Mezi jižní částí střešního štítu a věží je v důsledku odchylky věže veliká mezera. Obvodové zdivo lodě je lépe dochováno na jižní straně, kde je gotický vstupní portál s polovinou svého ostění. Uvnitř jsou patrny spodní části triumfálního oblouku. Po nedávném… číst dále
Jméno Stránske je odvozeno od údolí, ve kterém se vesnice nachází. První písemná zmínka o ní je z roku 1368, kdy její majitel Dominik Balog požádal o povolení ke stavbě kostela. Důvodem byla značná vzdálenost, přibližně 6 km, kterou museli místní lidé absolvovat cestou do kostela v Rájci. Obec v té době patřila k rájeckému panství. Povolení ke stavbě kostela udělil ostřihomský arcibiskup Tomáš Telegdi 29. června 1368. V okolí kostela vznikl hřbitov. Na konci 15. stol. byl kostel přestavěn v pozdně gotickém slohu. Dostal nová okna a opěrné pilíře. Po opravě v roce 1694 jej vysvětil nitranský biskup Leopold Kolonič. V 18. stol. byl barokně upraven. V té době byly hlášeny trhliny ve zdivu kostela. Kolem roku 1800 spadla klenba, tu pak nahradil dřevěný strop. 15. ledna 1858 byla celá oblast zasažena zemětřesením. V Žilině byla poškozena většina domů. Už tak chatrný kostel ve Stránském byl také vážně poškozen. Na opravy… číst dále
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.