Mrazovým zvětráváním a samovolným rozpadem žuly vytvořené kamenné pole a suťoviska, pokrývající prudkou stráň k Vltavě. Zajímavá přírodní lokalita.
Hlavní obrázek místa
Čertova stěna
© Dita Kacerovská 08/2006
Graficke pismenko Zubatá hradba skal, tvořená dvojslídnou žulou rozpukanou do kvádrů bizarních útvarů. Mrazovým zvětráváním a samovolným rozpadem žuly, hlavně v dobách ledových a poledových, se některé kvádry uvolnily a sesypaly do údolí. Tak vznikla rozsáhlá suťoviska a kamenná pole pokrývající prudkou stráň až k řece Vltavě. Místy zde rostou borovice, často velmi neobvyklých tvarů.
Lokalita je přístupná ze silnice Vyšší Brod - Horní Planá, možnost parkování.
666 přírodních krás České republiky / Kartografie Praha, Soukup & David, 16.8. 2006

  historie

  Původně samostatné přírodní rezervace Čertova stěna a Luč byly roku 1992 sloučeny pod NPR Čertova stěna-Luč, rozkládající se na ploše 103,96 ha. Řeka si zde prorazila cestu mezi horou Luč na levém břehu a nižším žolovým masivem na pravém břehu a vytvořila zde strmý zářez s mohutným suťovým polem.
  16.8. 2006

  pověsti

  Čertova stěna
  Podle staré legendy přišel pan Vok z Rožmberka málem o život při brodění divokého toku Vltavy. V posledním okamžiku však jeho kůň našel pevnou půdu pod nohama a svého pána z běsnícího živlu vyvedl. Pan Vok dal pak poblíž místa, kde téměř zázrakem vyvázl, vystavět z vděčnosti klášter, nazvaný Vyšší Brod. Takovéto zbožné počínání se však nic nelíbilo pekelným mocnostem. Čerti dali hlavy dohromady a vymysleli plán vskutku ďábelský - vybudují nad

  666 přírodních krás České republiky / Kartografie Praha, Soukup & David, 16.8. 2006

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy KČT 1:50 000

  Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec

  Shocart turistické 1:50 000

  Turistické mapy Shocart 1:50 000.
  přírodní scenerie
  zachovalý
  volně přístupno
  Česká republika
  Jihočeský kraj
   Český Krumlov  (CK)
  Vyšší Brod