Mrazovým zvětráváním a samovolným rozpadem žuly vytvořené kamenné pole a suťoviska, pokrývající prudkou stráň k Vltavě. Zajímavá přírodní lokalita.
Hlavní obrázek místa
Čertova stěna
© Dita Kacerovská 08/2006
Graficke pismenko Zubatá hradba skal, tvořená dvojslídnou žulou rozpukanou do kvádrů bizarních útvarů. Mrazovým zvětráváním a samovolným rozpadem žuly, hlavně v dobách ledových a poledových, se některé kvádry uvolnily a sesypaly do údolí. Tak vznikla rozsáhlá suťoviska a kamenná pole pokrývající prudkou stráň až k řece Vltavě. Místy zde rostou borovice, často velmi neobvyklých tvarů.
Lokalita je přístupná ze silnice Vyšší Brod - Horní Planá, možnost parkování.
666 přírodních krás České republiky / Kartografie Praha, Soukup & David, 16.8. 2006

  historie

  Původně samostatné přírodní rezervace Čertova stěna a Luč byly roku 1992 sloučeny pod NPR Čertova stěna-Luč, rozkládající se na ploše 103,96 ha. Řeka si zde prorazila cestu mezi horou Luč na levém břehu a nižším žolovým masivem na pravém břehu a vytvořila zde strmý zářez s mohutným suťovým polem.
  16.8. 2006

  pověsti

  Čertova stěna
  Podle staré legendy přišel pan Vok z Rožmberka málem o život při brodění divokého toku Vltavy. V posledním okamžiku však jeho kůň našel pevnou půdu pod nohama a svého pána z běsnícího živlu vyvedl. Pan Vok dal pak poblíž místa, kde téměř zázrakem vyvázl, vystavět z vděčnosti klášter, nazvaný Vyšší Brod. Takovéto zbožné počínání se však nic nelíbilo pekelným mocnostem. Čerti dali hlavy dohromady a vymysleli plán vskutku ďábelský - vybudují nad

  666 přírodních krás České republiky / Kartografie Praha, Soukup & David, 16.8. 2006
  Základní informace místa
  ID místa: 4541
  Typ místa: přírodní scenerie
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?4541
  Uveřejněno: 16.8.2006
  Geolokace místa
  WGS84   N 48° 38' 05.86"
  E 14° 16' 40.11"
  Země: Česká republika
  Kraj: Jihočeský kraj
  Okres:  Český Krumlov  (CK)
  Obec: Vyšší Brod
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu