Župní dům

Martin, Turčianský svätý Martin
Budova Župního domu vystavěna v r. 1710 jako správní sídlo Turčianské župy. Barokní dvoupatrová budova upravena v 19. století klasicistně. Od r. 1987 slouží potřebám Turčianské galerie.
Hlavní obrázek místa
pohled od východu na martinský Župní dům
© Jan P. Štěpánek 05/2008
Historická budova bývalého Župního domu – dominanta historického středu slovenského města Martin. Nachází se v západní části Náměstí SNP, při nároží s ulicí Daxnerovou. V současnosti se v objektu nachází expozice Turčianské galérie.
Jan P. Štěpánek, 15.9. 2008

  historie

  Bývalá budova Župního domu byla vystavěna v roce 1740 v barokním slohu. V té době, ač byla pouze patrová, byla budova v porovnání s maloměstskou polodřevěnou zástavbou městečka Martin opravdu něčím výjimečným. Sloužila především správě Turčianské župy, respektive jejím úředníkům, po definitivním přesunu úřadu z již nevyhovujícího a chátrajícího sklabiňského hradu. V 19. století prodělal objekt

  Jan P. Štěpánek, 15.9. 2008

  popis

  Budova Župního domu je tvořena dvoupatrovou obdélnou budovou, obrácenou delším, třináctiosým průčelím do Daxnerovy ulice. Kratší čtyřosé průčelí směřuje do náměstí. Přízemí je od pater odděleno horizontální římsou. Vyšší patra jsou děleny vertikálně pilastry zakončenými pseudohlavicemi, jež v rozlišení barev přecházejí i přes mohutnou profilovanou podkorunní římsu. Okna jsou doplněna o

  Jan P. Štěpánek, 15.9. 2008
  Slovensko, Žilinský,

  Místa v okolí

   kostel sv. Martina
   Trebostovo
   Trebostovo
   Sklabiňa
   zvonice
   Rakovo
   Necpaly
   Necpaly
   Necpaly
   Sučiansky hrad
   židovský hřbitov
   Starhrad
   Blatnický hrad
   Strečno
   Blatnica
   Blatnica
   Zniev
   kostel sv. Jiří
  Základní informace místa
  ID místa: 3899
  Typ místa: ostatní
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: v návštěvních hodinách
  Uveřejněno: 15.9.2008
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama