kostel sv. Martina

Martin, Turčianský svätý Martin
Raně gotický farní kostel sv. Martina ve středu stejnojmenného okresního města. Na konci 13. stol. nahradil starší dřevěný kostelík. V 15. století doplněn o jižní a později o severní kapli. V interiéru cenné fresky apoštolů ze 14. století.
Hlavní obrázek místa
vstupní průčelí kostela sv. Martina v Martině
© Jan P. Štěpánek 05/2008
Raně gotický římskokatolický farní kostel sv. Martina ve středu západoslovenského okresního města, kterému dal patron kostela – sv. Martin – své jméno. Nechce se takřka věřit, že tato poměrně malá a skromná stavba, stíněná stromy, je hlavním svatostánkem tohoto 60 tisícového města.
Kostel sv. Martina se nachází v jižní části Náměstí SNP.
Jan P. Štěpánek, 22.5. 2008

  historie

  Římskokatolický kostel sv. Martina vznikl někdy před 2. polovinou 13. století, kdy se kolem této původní kaple či malého kostelíka se hřbitovem vyvinula osada, pojmenovaná podle patrona kostela – sv. Martina. Samotné místo osady Martin je prvně písemně jmenováno v listině uherského krále Ladislava VI. z roku 1284. Původní kostelík byl dřevěný a až na konci 13. století byl upraven do podoby zděné budovy

  Jan P. Štěpánek, 22.5. 2008

  popis

  Popis kostela sv. Martina
  Kostel je tvořen jednolodní obdélnou stavbou s obdélným sníženým presbyteriem. Nároží zpevňují starší opěrné pilíře. Hladkému průčelí dominuje štíhlá kvadratická věž pouze s ciferníky hodin, ukončená jehlancovou střechou. V pozdější době byly k přední části hlavní lodi zvenčí přistavěny severní a jižní kaple, které tak opticky rozšířili vstupní průčelí. V mladší době bylo průčelí

  Jan P. Štěpánek, 22.5. 2008
  Slovensko, Žilinský,

  Místa v okolí

   Župní dům
   Trebostovo
   Trebostovo
   Sklabiňa
   zvonice
   Rakovo
   Necpaly
   Necpaly
   Necpaly
   Sučiansky hrad
   židovský hřbitov
   Blatnický hrad
   Starhrad
   Strečno
   Blatnica
   Blatnica
   Zniev
   kostel sv. Jiří
  Základní informace místa
  ID místa: 6267
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: v návštěvních hodinách
  Uveřejněno: 24.5.2008
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama