úterý, 1. prosinec 2020. Svátek slaví Iva, zítra Blanka

hrad Bzovík

klášter benediktínů s kostelem sv. Štěpána, premonstrátský klášter
Klášter založil kolem r. 1130 Lampert Hunt-Poznan. Později byl několikrát vypálen a následně opraven. V r. 1530 jej Zikmund Balaša obsadil a přestavěl na hrad. V r. 1678 hrad obsadil Imrich Thököly. V r. 1945 byly vnitřní budovy poničeny a následně zbořeny. Od r. 1969 probíhá rekonstrukce.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 7/2017
Nejvýznamnější stavbou slovenské obce Bzovík je stejnojmenná fortifikační stavba nacházející se při jižním okraji obce. Protiturecká pevnost, hrad, klášter premonstrátů a benediktinů, někdy se uvádí i jako opevněný kaštieľ (zámek), to vše je Bzovík. Většinou bývá označován jako opevněný klášter, ale z původní románsko-gotické zástavby se příliš mnoho nezachovalo. Jediné pozůstatky jsou skromné zbytky zdí a hradní kaple na nádvoří. Dobře zachovalé je však obvodové renesanční opevnění z 1. poloviny 16. století vybudované až po zániku kláštera. Proto se stavba uvádí mezi slovenskými hrady. Areál bývá příležitostně přístupný veřejnosti. Jeho prohlídku lze domluvit na obci. Zaparkovat se dá přímo před dřevěným mostem přes příkop. Nedaleko se nachází další zajímavá stavba protiturecké obrany, strážní věž, tzv. Vartovka.
Luděk Vláčil, 20.6. 2017

  historie

  Bzovícký klášter s opatstvím založil někdy v letech 1124-1131 Lampert Hunt-Poznan (Hont-Pázmány) spolu se svou manželkou Žofií (Sophia), sestrou uherského krále Ladislava a synem Mikulášem (Nicolao). Nově vzniklý benediktinský klášter zvaný Bozouk (Bzovík) také obdaroval rozsáhlými majetky, které klášteru potvrdil král Bela IV. listinou datovanou rokem 1135. Koncem 12. století benediktiny vystřídali

  Luděk Vláčil - zdroj: Za tajomstvami zrúcanín II. Jaroslav Nešpor Gu100 2007, Hrady, zámky a kaštiele na slovensku, E. Križanova a B. Puškova, Šporot, Bratislava 1990, Hrady, zámky a kaštiele na Slovensku. Martin: Osveta, 1973 a další, 20.6. 2017

  Půdorys místa

  sken
  © zdroj: Za tajomstvami zrúcanín II. Jaroslav Nešpor Gu100 2007
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


  Vložit do oblíbených
  Slovensko, Banskobystrický,  Krupina  ( KA ),

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 13431
  Typ místa: hrad
  Podkategorie: klášter
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: přístupno příležitostně
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=13431
  Uveřejněno: 14.3.2018
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  reklama